Прес-центрНовиниВизит делегации Союза Воеводств Республики По...
Новини

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

Інші новини

13.03.2024, 11:35

Про онлайн курс « Декларуйся»

26.02.2024, 15:15

Тренінг на тему: TONE FROM THE TOP: ефективний антикорупційний менеджмент в організації

15.02.2024, 13:40

Саміт міст та регіонів при Раді Європи в місті Монс

07.02.2024, 15:10

Рада продовжила воєнний стан до 13 травня 2024 року

Визит делегации Союза Воеводств Республики Польша

22 березня 2011 року, 12:00

21-22 марта в Донецкой области с рабочим визитом находилась делегация Союза Воеводств Республики Польша.

В рамках рабочей поездки 21 марта прошла встреча представителей делегации Польской Республики с председателем Донецкого областного совета Андреем Шишацким.

Во встрече принимали участие президент Союза воеводств Республики Польша, Маршалок Варминско-мазурского воеводства, руководитель делегации Яцек Протас, глава Комитета регионов ЕС, Маршалок Великопольского воеводства Марек Возняк, председатели постоянных комиссий Донецкого областного совета.

Открывая встречу, Андрей Шишацкий сказал: «Польща має загальне з нами минуле, і раніше нас подолала нелегкий період реформ. Тому хотілося б після того, як пролунають наші виступи й презентації, почути поради й рекомендації наших польських колег. Можливо, ви вже зустрічалися з подібними проблемами, і ваш досвід, як ви долали такі самі труднощі, які висновки зробили, є дуже цінним для нас.

Сьогодні Україна йде шляхом реформ, Президент країни Віктор Федорович Янукович до пріоритетів на 2011 рік відносить адміністративну реформу й реформу моделі управління регіональним розвитком.

У цьому контексті особливі надії ми пов'язуємо з тим, що в ході адмінреформи буде взято курс на розвиток місцевого самоврядування, розширення його прав і повноважень.

Ці реформи перезріли, їхня необхідність очевидна, оскільки сьогодні місцеве самоврядування дуже обмежене в можливостях.

Рада Європи з 2001 року наполягає на необхідності створення повноцінної системи районного й обласного самоврядування, як це передбачено Європейською хартією місцевого самоврядування. Відповідним радам слід надати визначені повноваження, створити при них виконавчі комітети, і це відзначено в програмі Президента «Україна для людей».

Окрема тема – розподіл і делегування повноважень. Згідно з Європейською Хартією, органи місцевого самоврядування повинні займатися проблемами громади, а не зосереджуватися на виконанні так званих делегованих повноважень держави. Якщо в країнах Європи таких повноважень мало, то в Україні – більше 60 % від загальної кількості. А фінансовим ресурсом у повному обсязі для виконання даних делегованих повноважень держава не забезпечує.

Що стосується обласних і районних рад, тут ситуація унікальна. Рішення практично всіх життєво важливих для територіальної громади питань у соціальній сфері, економіці, формуванні й виконанні бюджету автоматично делегується обласним і районним державним адміністраціям прямою нормою Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст.44).

Таким чином, для переходу до загальноєвропейської концепції місцевого самоврядування в нашій країні необхідно зробити дуже багато. Насамперед, надати повноцінні права обласним і районним радам. Втілити в життя принцип субсидіарності і дати можливість ухвалювати ефективні рішення на самому нижчому рівні влади. Потрібно впорядкувати делегування повноважень і впровадити таку бюджетну систему, за якої органи місцевого самоврядування могли б діяти самостійно й під свою відповідальність.

Реформа системи влади не може йти у відриві від адміністративно-територіальної реформи – це незаперечний факт. Докладно про адміністративно-територіальний устрій області й наші напрацювання в цьому напрямку ви почуєте в ході презентації. Я хочу зазначити такий момент.

Існуюча система адміністративно-територіального устрою області формувалася в першій половині минулого століття. У підсумку зараз у сучасній економічній, демографічній ситуації в області ми маємо 1250 сіл і селищ, при цьому є села із чисельністю населення до 15 мешканців. Селищних і сільських рад усього 334, і середня чисельність населення по сільській раді становить близько 2 300 осіб.

У таких умовах громади не можуть бути самодостатніми, і, як наслідок - 96 % сільських рад є дотаційними. Є ще такий феномен, як міста – «матрьошки», коли в підпорядкування міської ради обласного значення входять міські ради малих міст, селищні ради. Або у великих містах, таких, як Донецьк і Маріуполь, входять районні в містах ради.

Очевидно, що укрупнення громад є неминучим, через це пройшли багато країн, у тому числі й Польща. В результаті у вашій країні вибудувана чітка трьохрівнева модель.

У нас є приклади, коли всередині району, знизу, починається процес добровільного об'єднання громад шляхом проведення референдумів. Так, в Амвросієвському районі вже йде процес об'єднання чотирьох сільських й селищних рад у дві, за це висловилися від 70 до 100 % громадян. І далі по району заплановано з 18 сільських і селищних рад організувати 9 із чисельністю населення від 3000 до 5 000 осіб.

Але ми розуміємо, що цей процес досить тривалий і не завжди об'єктивний. Необхідно дивитися на карту регіону з погляду розташування центрів економічного росту, перспективи створення самодостатніх громад з можливостями розвитку. Дуже важливо враховувати розподіл трудових ресурсів і демографічну ситуацію, наявність і стан інфраструктури.

Також, на сьогоднішній зустрічі ми озвучимо питання екології, які є найгострішими для нашого регіону. Вирішення екологічних проблем вимагає більших капіталовкладень, при цьому на сьогоднішній день область і райони мають кошти екологічного фонду в меншому обсязі, ніж раніше. Прийнята норма закону, що в 2011 році 50 % екологічного податку зараховується в екологічні фонди міст, сіл і селищ.

Проте є проблеми, які необхідно вирішувати в масштабах території області, і тут ми просимо вас поділитися своїм досвідом і дати відповідні рекомендації щодо залучення коштів структурних фондів Євросоюзу, інших міжнародних організацій».

На встрече прошли презентации Донецкой области и Союза Воеводства Республики Польша, обмен мнениями.

В заключение визита польской делегации, 22 марта, был подписан протокол намерений между Местной ассоциацией органов местного самоуправления Донецкой области Украины и Союзом воеводств Республики Польша.

Для справки:

ПРОТОКОЛ

про наміри між Місцевою асоціацією органів місцевого самоврядування Донецької області України та Союзом воєводств Республіки Польща

Враховуючи взаємну зацікавленість у подальшому поглибленні, зміцненні та розширенні співробітництва у питаннях вдосконалення роботи місцевого самоврядування, керуючись цілями та положеннями Угоди між Україною та Республікою Польща про добросусідство, дружні стосунки та спів робітництво від 18.05.1992 року, беручи до уваги положення Європейської хартії місцевого самоврядування від 15.10.1985 року, керуючись положеннями Дорожньої карти українсько-польського співробітництва на 2011-2012 рр., підписаної Президентом України В.Ф.Януковічем і Президентом Республіки Польща Б.Комаровськи. 3 лютого 2011 року, Місцева асоціація органів місцевого самоврядування Донецької області та Союз воєводств Республіки Польща домовились про наступне:

1. Реалізувати встановлені контакти та продовжувати їх у рамках підготовки та узгодження проекту угоди про співробітництво та партнерство, як у сторони підпишуть за взаємною домовленістю;

2. Сторони сприяють встановленню зв'язків між громадами різних рівнів та поглибленню співробітництва у питаннях вдосконалення організації та реформування місцевого самоврядування;

3. Сторони сприяють громадам різних рівнів у реалізації спільних програм соціально-економічного розвитку, у тому числі, при їх фінансуванні Європейськими фондами;

4. Сторони здійснюють обмін досвідом співробітництва Союзу воєводств Республіки Польща, а також громад різних рівнів з європейськими інституціями, у тому числі, Комітетом Регіонів ЄС;

5. Сторони розбудовують співробітництво та здійснюють обмін практичним досвідом у питаннях, пов'язаних з підготовкою до проведення ЄВРО – 2012;

6. Сторони здійснюють співробітництво у рамках цього Протоколу відповідно до національного законодавства України та Республіки Польща.

Цей Протокол укаладається на необмежений термін і набуває чинності з моменту його підписання. Вчинено 22 березня 2011 року у двох примірниках, кожний з яких на українській та польській мовах, при цьому обидва тексти мають однакову силу.

За Місцеву асоціацію органів місцевого самоврядування Донецької області Анатолій Близнюк Голова Правління МАОМС Донецької області.

За Союз воєводств Республіки Польща Яцек Протас Голова Правління СВРП

Пресс-центр