Прес-центрНовини"Альманах районних рад": ОЛЕКСАНДРІВСЬКА РАЙО...
Новини

11.04.2024, 06:40

Проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "МОЇ ПРАВА-2024"

Інші новини

06.04.2024, 07:15

Публічні консультації

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

13.03.2024, 11:35

Про онлайн курс « Декларуйся»

26.02.2024, 15:15

Тренінг на тему: TONE FROM THE TOP: ефективний антикорупційний менеджмент в організації

"Альманах районних рад": ОЛЕКСАНДРІВСЬКА РАЙОННА РАДА

26 серпня 2020 року, 11:15

ОЛЕКСАНДРІВСЬКА РАЙОННА РАДА


Олександрівщина! Мала Батьківщина, милий і дорогий серцю куточок, який назавжди залишиться в пам’яті, де б ти не був. Це цілий світ, наділений своїми традиціями, зі своїм внутрішнім устроєм, настроєм, душею.

Яка вона Олександрівщина?

 

Довідка про район

Олександрівський район з центром в смт Олександрівка розмістився на півночі Донецької області, межує на півдні з Добропільським районом, на сході – зі Слов’янським. Його площа складає 1010.1 км2 (38.09% від площі області). Адміністративно-територіальний устрій району представлено 1 районною радою, 1 селищною радою, 5 сільськими радами, які об’єднали 19 населених пунктів, та 42 населених пункти в складі Олександрівської селищної ОТГ. Населення району становить 18.200 тис. осіб..jpg

Провідною галуззю економіки району є сільське господарство. Сільгоспугіддя займають в районі 88,6 тис.га, в тому числі рілля – 73, 3 тис.га. Основними завданнями агропромислових підприємств району є поступове збільшення рослинництва й тваринництва.

На плодородних землях Олександрівщини є дивні куточки природи. Це заказники «Казанок», «Колодяжне», «Верхньосамарське», «Кохане», заповідні урочища «Мирне поле», «Широкий ліс», «Балка Зелена», «Довгенький ліс» та інші.

В Олександрівських степах росте більше 400 видів рослин, багато з яких занесено до Червоної книги України, до Зеленої книги, до Європейського списку.

З метою збереження цінних та типових природних комплексів в червні 2019 року оголошено 7 нових заказників місцевого значення, загальна площа яких становить 338,72 га. Це ботанічні заказники місцевого значення «Тоненька», «Берестова», «Шахан 1», ландшафтні заказники місцевого значення «Шахан 2», «Глухівський ліс», «Крутеньке», «Балки».

Ці природні території включають лісове урочище, природне лісове насадження, штучне лісове насадження та балки, вкриті штучними лісовими насадженнями різних деревно-чагарникових порід, на яких зростає ряст щільний, що охороняється на обласному рівні. На схилах балок місцями зберігся типчаково-ковиловий степ з ковилою волосистою, занесеною до Червоної книги України, та маренки сіроплодної, що охороняється на обласному рівні. Численні не заліснені ділянки та галявини вкриті типовою степовою рослинністю, яка досить різноманітна і не деградована..jpg

Олександрівський район також є вододілом річок Дніпро та Дон. А річка Самара – основним джерелом поверхневих вод Олександрівського району, до яких відносяться й малі річки: Гнилуша, Бичок і Маячка. Ці річки є основними постачальниками прісної води в район. На їх базі створено штучні ставки й водойми. Всього їх на території району 25, загальною площею 435 га. Ставки славляться різноманітністю водного світу.

 

Ретроспектива формування районної ради

 Історія Олександрівської районної ради веде свій початок з 7 березня 1923 року, коли Постановою Президії ВУЦВК було утворено Олександрівський район. До його складу ввійшли Олександрівська, Степанівська, Некременська та Мирнодолинська волості.

Центром Олександрівського району було визначено село Олександрівка, де проживало 1300 чоловік. В «Спутнике партийного работника Донбасса» №11 листопад 1923 року знаходимо цікаву характеристику  створеного району: «Олександрівський район складається з селянського населення й займається більш за все сільгоспгосподарством, в середньому на їдока припадає 1\2 десятини землі. З лютого 1918 року й до кінця 1922 Олександрівський район майже безперервно знаходився в сфері бойових дій, що, безумовно, не могло не вплинути на його економічне й політичне життя».

В лютому 1931 року відповідно до Постанови ВУЦВК і Раднаркому Олександрівський район був розформований, а його територія приєднана до Краматорського району.

А 17 лютого 1933 року на підставі Постанови ВУЦВК знову утворений  Олександрівський район  з центром в с.Олександрівка, до складу якого ввійшло 17 сільських рад, виділених зі складу Краматорської міської ради. Слід зазначити, що в повному обсязі ця Постанова так і не була виконана. Тільки в 1935 році Олександрівській районній раді фактично були передані Очеретинська, Беззаботівська, Золотопрудська, Запаро-Мар’ївська та Іверська ради. А Федорівська, Степанівська, Спасько-Михайлівська ради і в подальшому залишалися складовою частиною Краматорської міськради.

У вересні 1943 року після запеклих боїв з фашистськими загарбниками і визволення, територія району потребувала відновлення. За дорученням облвиконкому влада була передана районному виконовчому комітету, який очолювали спочатку Гребенюк П.К, а потім Осадчий Д.А.

В грудні 1947 року відбулися перші післявоєнні вибори до Олександрівської районної ради депутатів і трудящих. До складу ради увійшли найавторитетніші жителі району. Серед них Герой Соціалістичної праці бригадир колгоспу «Червоний плугатар» Сазонова О.С.

У серпні 1959 року у зв’язку з ліквідацією Андріївського району до Олександрівського району приєдналися Михайлівська, Спасько-Михайлівська, Староварварівська, Степанівська та Федорівська сільські ради.

30 грудня 1962 року відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР про укрупнення сільських районів Донецької області Олександрівський район був ліквідований, а територія його ввійшла до складу Красноармійського та Слов’янського районів.  

 Але вже 4 січня 1965 року згідно з Постановою Президії Верховної Ради УРСР знову створений Олександрівський район. 18 січня проходить перша організаційна сесія районної ради, затверджується склад виконкому на чолі з Мороз В.А.

26 травня 1965 року рішенням Донецького облвиконкому село Олександрівка було віднесено до категорії селищ міського типу.

З кінця 70-х до середини 90-х років проходить процес утворення нових сільських рад та відновлення старих.

Таким чином, з середини 90-х років минулого століття на території Олександрівського району діяли 1 селищна та 15 сільських рад.

 .jpg

Діяльність ради за останні 5 років

 В жовтні 2015 року пройшли чергові вибори. До складу Олександрівської районної ради 7 скликання було обрано 26 депутатів:

- 14 депутатів від Олександрівської районної партійної організації політичної партії «Наш край »;

- 10 депутатів від територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» в Олександрівському районі Донецької області;

- 2 депутати від Олександрівської районної в Донецькій області організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

Діяльність депутатів районної ради 7 скликання спрямована на вирішення питань економічного, соціального та культурного розвитку району, а рішення, прийняті районною радою, мають один вимір – відповідати інтересам громади.

Продуктивна робота районної ради здійснюється завдяки небайдужій позиції депутатів: Дядюшевої  С. М., Григораша Д. А., Кухар Т.А., Ромащенко В.М., Бевза В.О., Коханської О.Т., Бабешко О.А., Пантєлєєва М.Г. та інших.

В районній раді діє 5 постійних комісій, які відіграють надзвичайно важливу роль у підвищенні ефективності роботи ради.

Робота у постійних комісіях є переконливим свідченням активної позиції депутатів. Комісії здійснюють свою діяльність на принципах законності, захисту прав і законних інтересів громадян, соціальної справедливості і колегіальності, а члени комісій завжди працюють активно, злагоджено, принципово..jpg

Вони опрацьовують проекти рішень і програм, готуються відповідні висновки, рекомендації з усіх питань, які виносяться на розгляд сесій, здійснюється контроль за їх виконанням.

Головою районної ради вже п’ять скликань поспіль є Мороз Федір Іванович.

За його словами, «головними пріоритетами діяльності районної  ради  є:

- посилення взаємодії та зміцнення зв’язків з територіальними громадами, сприяння ефективному здійсненню органами місцевого самоврядування своїх повноважень;

- виконання затверджених районних  програм та зокрема програми соціально–економічного розвитку району, що буде сприяти розвитку територіальних громад та наповненню районного бюджету;

- підвищення рівня відкритості і прозорості органів місцевого самоврядування, налагодження ефективної співпраці між органами влади, засобами масової інформації і громадськістю тощо."

За ініціативою Федора Івановича розроблялися та впроваджувалися в життя районні Програми, міні-проєкти, що ставали переможцями в обласних конкурсах. Чотири громадські організації району взяли участь в Проєкті ЄС/ПРООН «Місцевий  розвиток, орієнтований на громаду – фаза ІІІ».

Яскравим прикладом цієї роботи є реалізація проєктів, що впроваджувалися на території Олександрівського району в Степанівській, Високопільській та Іверській загальноосвітніх закладах району, де за підтримки Проекту ЄС/ ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», громадських організацій та районного бюджету 125 старих вікон та 3 вхідних дверей замінені на нові енергозберігаючі.

У 2017 році районна рада співпрацювала з благодійним фондом «АДРА Україна», який в партнерстві із Всесвітньою продовольчою програмою ООН підтримує нужденних людей та найвразливіші верстви населення.

З 2017 року за підтримки районної ради Олександрівський район працює з Міжнародним Благодійним фондом «Карітас Україна». Завдяки проєкту «Гранти на підтримку приватного сільського господарства в Донецькій області», метою якого є відновлення джерел існування внутрішньо переміщених осіб і місцевого населення, які проживають в сільській місцевості, шляхом розвитку приватного сільського господарства, в 2017 році 63 домогосподарства отримали на розвиток фінансову допомогу у розмірі 1,03 млн. грн. У 2018 році Благодійний фонд «Карітас Україна» продовжував надавати фінансову допомогу мешканцям району. За два роки фондом надана допомога у сумі 3,82 млн.грн..jpg

Дякуючи тісній співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ)  відремонтовано приміщення Дмитро-Дар’ївської ЗОШ.

В рамках проєкту «Український Донецький куркуль» підприємці Олександрівського району за підтримки районної ради та райдержадміністрації брали участь в конкурсних відборах по різним галузям підприємництва.        

Переможцями конкурсів стали:                             - Кайдаш Сергій Олександрович з проєктом «Вирощування часнику».

- Шур Інна Олександрівна з проєктом «Збільшення об’ємів молока і асортименту за рахунок запуску нової лінії з виробництва твердих і м’яких сирів».

- Кісненко Олександр Володимирович з проєктом «Овочі домашні».

- Проценко Володимир Олексійович з проєктом «Розширення існуючого бізнесу шляхом створення столярної майстерні».

Інформація про залучення інвестицій до району, про результативність впроваджених проектів висвітлюється в районній громадсько-політичній газеті «Вісті Олександрівщини». Для мешканців району постійно проводяться презентації проектів, круглі столи, в ході яких населення має можливість не лише познайомитися з результатами впроваджених проектів, а й самим безпосередньо взяти в них участь, отримавши практичну та матеріальну підтримку. 

Організаційне, правове, інформаційне та аналітичне забезпечення діяльності ради покладено на виконавчий апарат районної ради. Працівники виконавчого апарату районної ради в повному обсязі забезпечують організаційну підготовку сесій, постійних комісій, нарад, інших заходів, беруть активну участь у опрацюванні різноманітних законопроектів та інших нормативних документів, забезпечують систематичне та оперативне оприлюднення і оновлення інформації про діяльність районної ради. Згідно штатного розпису в районній раді працюють 9 посадових осіб та 1 працівник обслуговуючого персоналу. Колектив дружний і відповідальний, завжди готовий надати допомогу.

 .jpg

Визначні особистості району

 Багатий Олександрівський край людьми, що користуються повагою з боку жителів району, надавали і надають допомогу у вирішенні нагальних проблем мешканців району. Серед них: керівники підприємств району, депутати, ветерани сільськогосподарського виробництва, професійно обдаровані й талановиті люди.

Олександрівщина пишається своїми людьми, які прославили цей край. Звання «Почесний громадянин Олександрівського району» удостоєні10 осіб:

Стукал Микола Сидорович-директор СТОВ «Прогрес» (2002 рік);

Плеханова Параска Федорівна – кавалер ордену Трудової Слави 3 ступеня (2002 рік);

Ставицький Леонід Іванович – директор СТОВ «Лощанське» (2003 рік);

Бондаренко Петро Тимофійович - ветеран сільськогосподарського виробництва (2003 рік) ;

Федотов Аркадій Володимирович – екс-голова Олександрівської райдержадміністрації (2004 рік);

Лисняк Василь Андрійович – директор СТОВ «Золоті Пруди» (2004 рік);

Федоров Віктор Георгійович - ветеран сільськогосподарського виробництва (2005 рік) ;

Малишев Володимир Степанович –депутат Донецької обласної ради 4 скликання по Олександрівському виборчому округу (2005 рік);

Кримко Микола Іванович – голова Олександрівської районної ради ветеранів (2006 рік);

Зарецький Микола Іванович –хірург Олександрівської районної центральної лікарні (2007 рік).

Справу ветеранів підхопило й вправно втілює в життя молоде покоління Олександрівщини в особі депутатів районної ради 7 скликання Браги Д.В., Щербака О.В., Федорова В.В., Стукала П.М.

 

Децентралізація і майбутнє району

 В 2017 році в процесі реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади на території  Олександрівського  району утворено Олександрівську селищну об’єднану територіальну громаду, до якої увійшли: Беззаботівська, Високопільська, Некременська, Очеретинська, Михайлівська, Староварварівська, Новоолександрівська, Петрівська Друга,  Золотопрудська, Мирнодолинська сільські ради та Олександрівська селищна рада .

Протягом 2018-2019 років згідно з рішеннями районної ради із спільної власності територіальних громад сіл, селища, що перебуває в управлінні Олександрівської районної ради до комунальної власності новоствореної об’єднаної територіальної громади були передані заклади культури та освіти, Інклюзивно-ресурсний центр..jpg

Відповідно до Постанови Верховної Ради України № 807-IX від 17.07.2020 року територія Олександрівського району увійде до нового Краматорського району.

«Але, незалежно від цього, зусилля депутатів, як і зараз, мають бути зосереджені на вирішенні питань, які турбують мешканців Олександрівщини.

В соціально - економічній діяльності - проведення заходів по залученню в район інвестицій та сприяння розвитку малого підприємництва та середнього бізнесу.     

У галузі житлово-комунального господарства - переведення об’єктів  соціальної сфери на альтернативні види палива на основі впровадження енергозберігаючих технологій.

У галузі медицини - всебічна підтримка  закладів охорони здоров’я.

У галузі освіти -  впровадження нових освітніх технологій, проведення робіт з капітального ремонту покрівель, систем опалення, каналізаційних мереж в загальноосвітніх школах району», - вважає голова районної ради Федір Мороз.


За матеріалами, наданими Олександрівською районною радою

Прес-служба