Прес-центрНовини"Альманах районних рад": ДОБРОПІЛЬСЬКА РАЙОНН...
Новини

11.04.2024, 06:40

Проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "МОЇ ПРАВА-2024"

Інші новини

06.04.2024, 07:15

Публічні консультації

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

13.03.2024, 11:35

Про онлайн курс « Декларуйся»

26.02.2024, 15:15

Тренінг на тему: TONE FROM THE TOP: ефективний антикорупційний менеджмент в організації

"Альманах районних рад": ДОБРОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

05 серпня 2020 року, 09:15

ДОБРОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

 

З чого все починалось

 Добропільщина – красива, співуча назва краю. Його дала щедра,  багата, родюча земля – добре поле.

Ці землі були свідками багатьох історичних подій. Цими степами проходили войовничі скіфи і сармати, готи і гуни, печеніги і половці. Тут відбулася знаменита битва Новгород-Сіверського князя Ігоря проти половів. Тут проходили важливі історичні шляхи: Залозний, Муравський (Татарський) і Чумацький (Солоний).

.jpg

Відліком історії Добропільського району вважається день, коли Президія ЦВК УРСР прийняла постанову про розукрупнення Постишевського (тепер –Покровського) району – 13 лютого 1935 року (Постанова № 68). Саме в цей день в Україні з’явився новий район з центром у селі Добропіллі. До його складу увійшло 16 сільських рад.

Було утворено 46 колгоспів, 4 радгоспи, 2 МТС. Весною 1935 року район мав 2 млини, 140 тракторів, 18 комбайнів, 14 автомобілів, 1642 коней, 297 волів, 10 невеликих цегельних заводів, 1 шахтобудівельне управління. Працювало 35 шкіл (1 – середня, 6 – семирічних, 26 – початкових), де навчалося 4900 учнів.

19 жовтня 1941 року Добропільський район був захоплений фашистськими окупантами. Для боротьби з ворогом було створено 4 підпільних партійних групи, партизанський загін під командуванням М.Ланцова (с. Золотий Колодязь), підпільні групи К. Рижакова, І. Тарадайка, В. Самойлова, І. Халяви, Б. Щербинки, Д. Волосюка, С. Ходнєвича, М. Буряка.

За роки окупації на каторжні роботи до Німеччини було відправлено 245 жителів, закатовано і розстріляно 379 чоловік. 4500 наших земляків не повернулося додому з тієї війни.

Чотири рази проходили бої за звільнення Добропільщини. На початку вересня 1943 року Добропільський район було звільнено військами 32-го стрілецького корпусу Південно-Західного фронту.

В післявоєнні роки було проведено укрупнення колгоспів району, їх стало 16 та 3 радгоспи. Добропільці самовіддано працювали на відновленні зруйнованого господарства. В 1947 році післявоєнна відбудова була завершена.

У 1954 році районним центром стало м. Добропілля.

У 1959 році до складу Добропільського району облвиконком передав Благодатненську та Золотоколодязьку сільради Андріївського району.

Територіально-адміністративний устрій Добропільського району змінювався за часи свого існування декілька разів. У 1962 році район зник з карти Донеччини: Добропільський та Олександрівський райони об’єднав Красноармійський район.

І лише 8 грудня 1966 року Указом Президії Верховної Ради УРСР Добропільський район було відновлено, до його складу увійшли 8 сільських та 1 селищна ради. Адміністративним центром стало м. Добропілля.

В 1975 році в межах району утворено Світлівську сільраду, а в 1986 році за рахунок розукрупнення Новоторецької та Октябрської сільських рад утворено Никанорівську сільраду.

70-80 роки XX ст. – період бурхливого економічного розвитку району.

В 1967 році в районі було 20 великих сільськогосподарських підприємств.

Радгосп «Добропільський», колгоспи імені Жданова, Мічуріна, Куйбишева, Кірова, «Заповіти Ілліча», «Правда», «Червоний партизан», «Перше травня», «21-го з’їзду КПРС» були відомі далеко за межами області.

Будувалися нові школи, їдальні, клуби, ФАПи, лікарні, магазини, житлові будинки, бригади, ферми.

В сільськогосподарське виробництво впроваджувались новітні на той час агротехнічні методи. Розвивалось тваринництво, овочівництво, зростало поголів’я худоби. В ці роки в колгоспах та радгоспах району працювала ціла плеяда працівників, які досягнули високих трудових результатів.

Роки 1977-1985 вражають результативністю в розвитку соціальної сфери сіл району.

У 1984 році Добропільський район був відзначений перехідним Червоним Прапором ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР.

Наприкінці 80-х років XX ст. в Добропільському районі працювали 16 колгоспів, 3 радгоспи, «Сільгосптехніка», «Сільгоспхімія», насіннєва станція, інкубатор, комбінат хлібопродуктів, завод мінеральної води «Золотий Колодязь». Діяло 13 шкіл, 24 дитячих садочки, 32 клубних заклади, 27 бібліотек, 3 сільські дільничні лікарні, лікарська амбулаторія, 27 ФАПів, профілакторій.

.jpg

1991 рік, в який було проголошено незалежність України, спричинив вплив на всі галузі життєдіяльності району.

В селах склалося важке становище. Розпочалася ліквідація колгоспів, закриття підприємств та закладів. Руйнувалися об’єкти інфраструктури, поля не оброблялися.

Саме в ці часи на півночі району почався видобуток цінних сортів глини, придатної для виробництва кераміки і будівельних матеріалів. Тут успішно розпочали свою роботу глинодобувні підприємства, які забезпечили вагомі надходження до районного бюджету: ЗАТ «Глини Донбасу», ЗОТ «Огнеупорнеруд», ТОВ «Донкерампромсировина», АТЗТ «Веско». Працюють ЗАТ «Золотий Колодязь» та ВАТ «Добропільський комбінат хлібопродуктів».

Утворюються нові форми сільгосппідприємств, зароджується фермерство. Поступово відроджується економіка, покращується соціальний стан.

В 2010 році в районі вже діяло 18 сільськогосподарських підприємств та 95 фермерських господарств.

 Зараз Добропільський район

 Зараз Добропільський район – це 3 сільських і 1 селищна ради, та 2 ОТГ: Шахівська (утворена наприкінці 2015 року, об’єднала Шахівську, Новоторецьку та Никанорівську сільські ради) та Криворізька (новоутворена громада, яка об’єднала Криворізьку, Добропільську, Шилівську сільські ради).

В районі всього 62 населених пункти.

Добропільський район межує на півночі з Олександрівським, на північному сході – зі Слов’янським, а на заході – з Межівським районом Дніпропетровської області.

В жовтні 2015 року пройшли чергові місцеві вибори.

До складу Добропільської районної ради VII скликання було обрано 26 депутатів з 4 політичних партій: 8 депутатів – представники політичної партії «Опозиційний блок», по 5 представників від політичних партій «Наш край» та Блок Петра Порошенка, 4 депутати – Аграрна партія України та по 2 депутата від Партії Сергія Тігіпка «Сильна України» та Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».

Головою Добропільської районної ради було обрано Бєлянкіну Тамару Миколаївну, 24 вересня 2019 року головою став Середа Юрій Іванович.

20200720_104320.jpg

Створено та активно працюють 4 постійні депутатські комісії:

- з питань з питань бюджету, фінансів, власності, інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку територій, благоустрою, житлово-комунального господарства, торгівлі та підприємництва;

- з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики, у справах сім’ї та соціального захисту населення;

- з питань діяльності ради, депутатської етики, регламенту, законності, правопорядку, діяльності громадських організацій та адміністративно-територіального устрою;

- з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, промисловості та раціонального використання природних ресурсів.

Депутатський корпус без огляду на політичну приналежність активно співпрацює, приймає виважені рішення, направлені на покращення життя мешканців району.

 DSC_0352.jpg

Добропільський район – сільськогосподарський

Він багатий родючими чорноземними ґрунтами, більша частина яких розорана і обробляється для вирощування, в першу чергу, зернових культур (ячмінь, пшениця, овес, кукурудза, просо), соняшника та овочів.

Сільськогосподарську галузь району представляють 96 суб’єктів господарювання, з них 12 сільськогосподарських та 84 фермерських господарств.

У користуванні аграріїв знаходиться 39,3 тис. га сільськогосподарських угідь, із них рілля займає 38,0 тис. га (96,7%).

Всі сільськогосподарські підприємства району спеціалізуються на вирощуванні продукції рослинництва. Основними галузями рослинництва є вирощування зернових, технічних та плодово-овочевих культур. Зернове господарство - одна з найбільш ефективних галузей агропромислового комплексу.

 Житлово-комунальне господарство

В 2018 році виконано поточний ремонт з гідродінамічним очищенням каналізаційної системи протяжністю 1,4 км в сел. Світле та ремонт каналізації 1,545 км в с. Ганнівка.

За допомогою реконструкції системи електропостачання зовнішнього освітлення та забезпечення електропостачання свердловини Г-154 села Кучерів Яр шляхом влаштування гібридної сонячної електростанції відбулося покращення вуличного освітлення та забезпечення водопостачанням мешканців населеного пункту, при цьому використовувалась безкоштовна відновлювальна енергія сонячного випромінювання. Існуючі світильники КЛЛ на опорах були замінені на світлодіодні світильники.

В 2019 році проведена реконструкція забезпечення електропостачання свердловини с. Веселе шляхом влаштування гібридної сонячної станції. Виконані капітальні ремонти водопровідних мереж по вулицям Патріотичній, Східній, Миру с. Золотий Колодязь та по с. Грузьке, що дало змогу забезпечити якісною водою мешканців вказаних населених пунктів.

За 2015-2019 роки ремонти щодо відновлення зовнішнього освітлення (30,8 км) та встановлення енергозберігаючих ламп (748 од.) виконані в 13 населених пунктах району.

В 2016 році за рахунок коштів ДФРР виконі роботи по вуличному освітленню с. Золотий Колодязь (119од./5,355км).

Виконано реконструкцію вуличного освітлення, шляхом інноваційних технологій у с-щі Світле (46од./2,7 км), по с. Добропілля (80од./3,6км).

У 2017 році за рахунок коштів районного бюджету встановлено 16 вуличних світильників на сонячних батареях по Добропільській, Золотоколодязькій, Шилівській та Криворізькій сільським радам.

У 2018-2019 роках в с. Золотий Колодязь встановлено 13 вуличних світильників на сонячних батареях.

У 2019 році в селах Грузьке та Веселе встановлено 5 сонячних батарей для зовнішнього освітлення.

По Добропільській, Золотоколодязькій, Світлівській, Нововодянській сільських та Святогорівській селищній радах огороджені кладовища в 16 населених пунктах району.

До 7 населених пунктів встановлено в’їзні знаки та стели.

За 2015-2019 роки встановлено 9 дитячих майданчиків в 8 селах та селищах і 2 спортивних майданчики в 2 селах.

З метою організації благоустрою територій та їх санітарного очищення за цей період сільськими радами придбано 902 контейнери для збору ТПВ.

В 2017 році проведено реконструкцію очисних споруд в с. Добропілля.

 центр Святогоровка арт.jpg

Освіта, молодь і спорт

Протягом попередніх років проводилась робота з укріплення матеріально-технічної бази та покращання умов шкільних закладів району.

На території Добропільського району функціонує 2 дитячих будинки сімейного типу, де виховуються 17 дітей та дві прийомні сім’ї, в яких виховуються 5 дітей.

Протягом 2017-2019 років придбано 7 одиниць житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Для розвитку культурно-дозвіллєвої діяльності та підвищення громадської активності молоді, національно–патріотичного виховання створені молодіжні центри: «Нове покоління» (с. Криворіжжя), «Святогорівка АРТ» (смт. Святогорівка), «COOL DRIVE» (с. Ганнівка). Зроблено капітальні ремонти дошкільних закладів освіти, оновлено їх матеріально-технічну базу, придбані павільйони та сучасні дитячі ігрові комплекси, розвиваючі матеріали та іграшки для малят. На це витрачено коштів з місцевих бюджетів сільських та селищної рад на суму 4млн. 314 тис.грн.

 Культура

Мережа клубних установ району налічує 13 закладів і складається з: 4 сільських клубів, 1 міського будинку культури, 7 сільських будинків культури, 1 будинок народних традицій. Усі бібліотеки району об’єднані у централізовану бібліотечну систему, що налічує 16 бібліотек. 

Здійснено капітальні ремонти приміщень Золотоколодязького, Добропільського, Криворізького закладів культури та проведено поточні ремонти Вірівського, Святогорівського, Шевченківського, Новофедорівського, Кам’янського, Нововодянського  закладів культури.

Проведено ремонтно-реставраційних робіт пам’ятників історії та культури місцевого значення.

Проведено інвентаризацію та паспортизацію об’єктів культурної спадщини (всього обстежено 71 курган) на території району.

  вишиванки.jpg

Звання «Почесний громадянин Добропільського району» було затверджено рішенням сесії районної ради 19 березня 1997 р. за №22-12/20. Це почесне звання носять люди, які своєю самовідданою працею, активною участю в громадському житті внесли вагомий вклад в розвиток району. Особам, відзначеним цим званням, вручається диплом, посвідчення та стрічка Почесного громадянина Добропільського району.

Ось їх славні імена:

Микола Захарович Хаджинов – голова колгоспу ім. Куйбишева протягом 38 років (до виходу на пенсію в 1996 році), одного з кращих в районі.  Загальний стаж роботи в колгоспі 52 роки. Йому першому присвоєне Звання Почесного громадянина району в 1997 році.

В 2001 році під час святкування 35-річчя з часу відновлення Добропільського району Почесними громадянами району стали:

Олександр Лук’янович Поливода – голова колгоспу в с.Золотий Колодязь, голова виконкому Добропільської районної ради народних депутатів в 1966-1980 р.

Еміль Анатолійович Коломійцев - «Заслужений будівельник України», директор Добропільського «Райагробуду» 70-80-х рр. Під його керівництвом збудовані майже всі об’єкти сільськогосподарського призначення та соціальні об’єкти.

Тетяна Григорівна Кривенко – голова Святогорівської селищної ради, завідувач відділу Добропільського РК КПУ, багато скликань була депутатом районної і селищної рад.

Іван Миколайович Бусилко - «Заслужений зоотехнік України»,  директор радгоспу «Добропільський», кавалер ордена Леніна. Більше 10 разів радгосп виходив переможцем Всесоюзного змагання у виробництві продукції тваринництва.

Микола Харлампович Соловйов - «Заслужений працівник сільського господарства України», голова колгоспу «Червоний партизан». Який був багаторазовим переможцем Всесоюзних і республіканських змагань.

В 2007 році до 75-річчя утворення Донецької області званням «Почесний громадянин Добропільського району» удостоєні:

Віктор Миколайович Батицький – голова правління ЗСАТ ім. Т.Г. Шевченка з 1990 року. Його сільськогосподарське підприємство було кращим не тільки в районі, а й в області. Ініціатор збору і збереження народних традицій і історії рідного села.

Катерина Семенівна Нагиленко – в 32 роки стала Героєм Соціалістичної Праці, кавалер двох орденів Леніна, делегат партійних з’їздів, учасниця Всесоюзних і республіканських виставок. Багато років була кращою дояркою в районі і області.

Петро Федорович Мартьянов – декілька скликань поспіль був головою Добропільської сільської ради, яка була однією з кращих в районі за показниками роботи. Зробив вагомий внесок у розбудову та розвиток району і місцевого самоврядування.

В 2015 році під час святкування 80-річчя з часу утворення Добропільського району Почесними громадянами району стали:

Голованьов Володимир Миколайович – директор СТОВ «Торецьке» з 2000 року, депутат районної ради декількох скликань

Британ Юлія Іванівна – директор опорного закладу «Світлівська ЗОШ І-ІІІ ст.» з 1980 року до сьогоднішнього дня. Вчитель-методист, нагороджена відзнакою Президента України «Орден княгині Ольги», має нагрудні знаки МОН України "Василь Сухомлинський" та «Відмінник освіти України».

AAKH1298.jpg


Голова Добропільської районної ради Юрій Середа вважає, що «з метою збереження 85–річного досвіду району (адміністративного поділу, розвитку економіки та сільського господарства, соціального захисту населення тощо) необхідне збереження міста та района в межах однієї громади, адже об’єднання дрібних сіл не створить багатої громади, якщо в неї не буде можливості поповнювати свій бюджет».

 





За матеріалами, наданими Добропільською районною радою

Прес-служба