Прес-центрНовини"Альманах районних рад": НІКОЛЬСЬКА РАЙОННА Р...
Новини

11.04.2024, 06:40

Проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "МОЇ ПРАВА-2024"

Інші новини

06.04.2024, 07:15

Публічні консультації

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

13.03.2024, 11:35

Про онлайн курс « Декларуйся»

26.02.2024, 15:15

Тренінг на тему: TONE FROM THE TOP: ефективний антикорупційний менеджмент в організації

"Альманах районних рад": НІКОЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

21 липня 2020 року, 14:05

НІКОЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

 Історична довідка

Володарський район був утворений 7 березня 1923 року.

Район розташований в південно-західній частині Донецької області

Загальна площа становить 1221 кв. кілометр. 

Населення : 28,7 тис. осіб

До складу району входять 1 селищна та 10 сільських рад, 43 населених пункти.

Велику роль у заселенні земель Приазов’я відіграли греки-християни, які вийшли із Кримського ханства наприкінці XVIII століття. У 1780 році греками були засновані 2 села – Малий Янісоль (с.Малоянисоль) та Чердаклі (сучасне - с. Кременівка). Пізніше було засновано ряд інших сіл: Новий Янисоль, Афіни (сучасне с. Зоря), Візантія (сучасне Ключове), Херсонес (сучасне Македонівка). Подолавши біди, пов’язані з переселенням, греки змогли досягти значних економічних успіхів.

Але, попри всі досягнення, самі вони не були спроможні освоїти ці вільні землі. Тому царський уряд вирішив частину земель віддати іншим переселенцям. З початку ХІХ сторіччя відбувається перехід задунайських козаків та безземельних селян з глибинки Росії. 

Так, в 1807 році переселенці зі Смоленської губернії заснували село Темрюк.

Великою групою мешканців, поселених у 1831 році поблизу Маріуполя, були козаки Азовського козачого війська, створеного із колишніх козаків Задунайської Січі. За заслуги під час російсько-турецької війни (1828 – 1829 рр.) кошовий отаман Задунайської Січі та перший Наказний отаман Азовського козачого війська Йосип Михайлович Гладкий отримав 74 тис. десятин землі для будівництва поселень. Так на березі річки Калець у 1831 році з’явився великий хутір (більше 300 дворів), названий Гладким (з 1855 р. – станиця Никольська, з 1924 р. – с.Володарське) та хутір Солоне (з 1865р. – станиця Покровська, з 1923р. – с.Бойове).

.jpg

На початку 19 ст. на території нашого краю з’явилось 5 колоній меннонітів (вихідців із центральної Європи, послідовників голландського проповідника С.Менно). У 1836 р. засновані колонії Бергталь (нині с.Республіка), в 1837р. – Шенфельд (нині с.Ксенівка), в 1838р. – Шенталь (нині с.Новороманівка), в 1841р. – Гейбуден (нині с.Сергіївка) та в 1852р. – Фридріхсталь (нині с.Федорівка). Адміністративним центром була колонія Бергталь. У 1849 році на території району була заснована католицька німецька колонія Ней-Ямбург (нині с.Новокраснівка), яка складалась з німців–переселенців.

Початок XX століття відзначився в історії Нікольського району бурхливими революційними подіями. На тлі розшарування селянства відбувалися виступи проти влади. Особливого розмаху набула така боротьба в с. Покровському. Події жовтня 1906 року привернули увагу селян сусідніх сіл до цього села: “У Покровському мужики бойові!...”. Згодом, село почали називати Бойовим, а в роки радянської влади на честь цих подій споруджено пам’ятник.

У 1897 р. вихідці з с.Малоянисоль заснували с.Новоянисоль, а у 1882 р. вихідці з с.Чердаклі заснували с.Кальчик, поблизу якого у 80-ті роки XIX ст. збудована залізнична станція.

Сучасна територіальна громада району є багатонаціональною дружною спільнотою з міцними національними та культурними традиціями.

Період голоду і репресій не минув територію району. Є багато свідчень очевидців про важки часи, які пережили мешканці у 1932-1933 роках. Голод, пов’язаний з неврожаєм, розкуркулюванням, тотальними хлібозаготівлями та репресіями з боку влади, привів народ до надзвичайних злиднів.

Загальна кількість людей, які померли від голоду 1932-1933 років, за даними матеріалів обласного архіву, близько 30 осіб, але постраждалих матеріально, фізично та морально – значно більше.

На вшанування пам'яті жертв голоду та політичних репресій в центрі селища Нікольське встановлено пам’ятний знак.

З 9 жовтня 1941 року почався відлік окупації Нікольського району. В самому селі були розташовані румунські війська, устрій і “порядок” вони запровадили фашистський: рабська примусова праця, переслідування, розстріли за непокору. Район було визволено від гітлерівських загарбників 14 вересня 1943 року.

За роки війни на фронт пішли 960 володарців, а повернулася лише третина. Майже в кожному селі споруджені пам’ятники героям-визволителям, в селищі Нікольське Меморіал Слави відкрито в травні 1969 року.

В с.Чердакли Маріупольського повіту (нині с.Кременівка Нікольського району) народився Феоктист Аврамович Хартахай (1836 – 1880рр.) – педагог, історик, етнограф, засновник перших середніх навчальних закладів Маріупольського повіту, перший дослідник історії та культури греків Приазов’я. Був активним учасником групи української молоді, яка об’єднувалась навколо Тараса Шевченка. За свою демократичну діяльність зазнав переслідувань від царського режиму.

У 30-х роках ХХ століття малоянисолець Георгій Костоправ створив літературну мову Приазовських греків, пробудивши національну свідомість цього нечисленного народу. На сторінках газети «Колехтивістис», молодіжних альманахів, які редагував Г.Костоправ, друкувались твори молодих грецьких поетів. Сталінськими репресіями 1937 – 1938 рр. роздушено пробудження грецького народу, знищено кращих представників грецької інтелігенції.

В с.Малоянисоль Нікольського району споруджено пам’ятник Георгію Костоправу та 108 мешканцям села, які були страчені під час «Грецької операції» НКВС СРСР.

  могилы.jpg 

Пам’ятки природи

 Нікольський район – вічно молодий край, історія якого сягає безмежних глибин часу. Тому і на гербі району давньоруський меч і козацька шабля уособлюють історичні події, що відбулись на його території.

Перлина нашого краю – заповідник «Кам’яні Могили», заснований 5 квітня 1927 року, як особлива природоохоронна територія місцевого значення - гірська країна в мініатюрі. Її велич контрастує з безмежним спокоєм степів. Його площа близько 400 га. З них - 300 га в складі Донецької області і 100 га в складі Запорізької.

В стародавні часи це урочище було культовим для представників ямних, катакомбних і зрубних культур. По всьому периметру його оперізує вінок поховальних курганів тих давніх цивілізацій. За однією з версій, під час битви на річці Калці в 1223 році саме біля Кам’яних Могил був розташований укріплений табір київського князя Мстислава Романовича». Це була найбільша битва середньовічної історії, про яку написав літописець: «И бысть побЪеда на все князи Русскые, яка же не бувала от начала Русской земли никогда же». В пам'ять про загиблих русичів на садибі заповідника «Кам’яні Могили» встановлено Уклінний Хрест.

В 1951 заповідник став об’єктом республіканського значення і ввійшов до структури НАН Української РСР. У 1961 році на базі його і ще трьох інших самостійних заповідників створено Український державний степовий заповідник союзного значення. На сьогодні це не тільки природоохоронна, а й науково-дослідна і просвітницька установа. Район урочища "Кам’яні Могили" в геологічному, біологічному, художньо-емоційному та історико-археологічному аспектах є водночас унікальним і репрезентативним.

Кожен рік в останню суботу травня на березі мальовничого озера, біля  заповідника проходить  фестиваль мистецтв «Дике поле – шлях до Європи».

Надра

Породи докембрійського масиву виходять на поверхню та являють собою гнейси та магматіти. У Кальчицькому кар’єрі добувають сієніти. ТОВ „УкрРосКоалін” займається видобутком та реалізацією каоліново-шпатової суміші, розвідані залежи рідкоземельних металів, мармуру, плагіограніту та інших, є також піщані та глиняні кар’єри.

Річки: Калка, Темрюк, Каратиш, Берда, Сухий Калець, Кальчик, довжина кожної з них трохи більше 10 км.

Територію району пересікають: залізнична колія Маріуполь – Волноваха – Донецьк (станції Кальчик, Асланово); автомобільні дороги Маріуполь – Волноваха – Донецьк та Маріуполь – Пологи – Запоріжжя.

Усі села району зв’язані з районним центром автомобільними дорогами з твердим покриттям.

3.jpg

Ретроспектива формування районної ради

У період незалежності Володарську (Нікольську) районну раду ІІІ скликання з 1998 по 2000 рік очолює Степанченко Віктор Іванович, який одночасно є головою райдержадміністрації. У червні 2000 року депутати обирають нового голову районної ради, ним стає Юзвінкевич Вілій Семенович (ІІІ-ІV скликання 2000-2006 роки), заступник голови районної ради – Аліта Іван Ілліч; у 2006 та у 2010 роках головою районної ради V та VІ скликань було обрано Азарова Павла Миколайовича, заступник голови районної ради – Кунак Наталя Анатоліївна, кількість депутатів – 44; у 2015 році головою районної ради обрано Мітько Василя Михайловича, заступник голови районної ради – Плавська Ірина Миколаївна, кількість депутатів – 34.

Агропромисловий комплекс

 Основою економіки району є сільське господарство, яке займається виробництвом продукції рослинництва та тваринництва.  У сільському господарстві працює більшість працездатного населення району.

В користуванні сільськогосподарських підприємств знаходиться 64,4 тис.га землі, з них сільгоспугідь – 64,2 тис. га, що складає 99,7% в структурі землі закріпленої за с/підприємствами. Розмір землі, закріпленої за фермерами, становить 3,0 тис. га.

У рослинництві району кращих показників досягли ТОВ «Нова Нива», ТОВ «Малинівка», ТОВ «Харвіст-Холдинг», ЗАТ «Юг-Агро», ЧП Кінний  завод «Мілленніум».

За фермерами закріплено 4,7 тис. га ріллі.

Передовим господарством сільськогосподарської галузі району є ТОВ “Нова Нива”. Господарство має сучасний комплекс по утриманню та доїнню корів, в тому числі за німецькою технологією. На комплексі полегшилась праця обслуговуючого персоналу, вдається утримувати продуктивність дійного стада на дуже високому рівні. Значно вищою стала якість молока.

Велике значення в районі приділяється розвитку селекційного поголів’я великої рогатої худоби. Цим займається ВАТ “Племінний завод “Малинівка”, де впроваджуються інтенсивні технології вирощування молодняка ВРХ та висококласних племінних телиць.

В с. Бойове в межах реалізації проекту «Донецький куркуль» відкрита та успішно працює ферма з розведення кіз.

Нікольський район входить в число районів зі стабільним розвитком економіки.

5.jpg

Культура

Мережа закладів культури складається з 17 клубних закладів, 15 бібліотек, 1 музичної школи, 2 музеїв. В закладах культури району працюють 11 народних аматорських колективів.

В районі проводяться масові заходи з відзначення державних, професійних свят, ювілеїв населених пунктів, відбуваються фольклорні свята і обряди. Найбільш соціально значущими є районне свято праці „Кришталевий колос” та підведення підсумків районного конкурсу «Гордість району».

Особливе місце серед закладів культури району займає Темрюцький сільський центр культури і спорту (директор - заслужений працівник культури України - Дудник П.Б.). СЦКС бере активну участь в усіх масових заходах, які проводяться на районній сцені, творчо співпрацює з селами побратимами Більмацького району Запорізької області, проводить виїзні концерти у багатьох населених пунктах області. Колективи цього закладу не раз були учасниками святкових концертів в м. Києві.

Нікольська районна музична школа ім. Д.К. Патричі – комунальний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад. Вихованці школи активно беруть участь у різноманітних Всеукраїнських, обласних, регіональних конкурсах та  стають лауреатами та переможцями. Ми намагаємось підтримувати нашу творчу молодь та дітей. Рішенням сесії районної ради були засновані 10 районних стипендій імені Доната Патричі для обдарованих учнів Нікольської районної музичної школи.

2.jpg

Спорт

У районі створені хороші умови для занять фізичною культурою і спортом. З метою залучення широких кіл населення до занять спортом функціонує 20 спортивних залів, 19 футбольних полів, 8 пристосованих приміщень для занять спортом, 18 гімнастичних майданчиків, Дитячо-юнацька спортивна школа,  стадіон для гри у футбол, стадіон зі штучним покриттям, з тенісним кортом, майданчиками для гри у волейбол та баскетбол. Також є тренажерний зал. В районі розвивається 13 видів спорту. Пріоритетними є вільна боротьба, національна боротьба куреш, дзюдо, легка атлетика, футбол.

У школі на сьогодні працює три відділення: вільна боротьба, футбол і дзюдо. У 17 групах регулярно займається понад 200 дітей. В с. Малоянисоль відкрито філію школи, де діти мають можливість займатися вільною боротьбою.

З метою підтримки юних талановитих спортсменів, переможців і призерів чемпіонатів України, міжнародних та всеукраїнських змагань, а також інших офіційних змагань в районі заснована і виплачується стипендія.

Для проведення фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи з населенням у спеціалізованому комунальному закладі «Спорт для всіх» є футбольне поле, футбольний майданчик зі штучним покриттям, тенісний корт, спортивний комплексний майданчик з тренажерами, а також волейбольний та баскетбольний майданчики.

В кінці 2017 року на базі центру «Спорт для всіх» відкрито інноваційний центр розвитку для молоді та дітей «Сузір'я», на базі якого протягом року було проведено понад 130 занять, в тому числі різні творчі майстер-класи для дорослих і дітей.

Зараз триває будівництво мультифункціонального спортивного майданчика з поліуретановим покриттям по програмі 50х50 (спів фінансування з обласним бюджетом).

4.jpg

Освіта

В системі освіти району працює 1 опорна школа з 3 філіями, 1 гімназія, 11 шкіл, 12 дитячих садків, методичний центр, інклюзивний центр і Будинок дитячої творчості.

На місцеве самоврядування покладено функцію забезпечення матеріально-технічного забезпечення навчального та виховного процесу в цих комунальних установах, ремонт і утримання приміщень, а також організація харчування і підвезення дітей.

Зроблено:

- ЗОШ № 1 опорна школа:

- капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі комунального закладу "Нікольська загальноосвітня школа I-III ступенів №1 імені Якименко А.Д. Нікольської районної ради Донецької області" опорна школа -17280,14 тис.грн;

- капітальний ремонт внутрішніх приміщень в комунальній установі «Нікольська загальноосвітня школа I-III ступенів № 1 імені Якименко А.Д. Нікольської районної ради Донецької області» опорна школа (коригування) загальна кошторисна вартість 45182,103 тис. грн

«Реконструкція системи теплопостачання комунальної установи «Нікольська загальноосвітня школа I-III ступенів № 1 імені Якименко А.Д. Нікольського районної ради Донецької області» опорна школа, на попередньо очікувану суму 8362,403 тис. грн.

Згідно з рішенням районної ради з районного бюджету виділено 2,8 млн.грн для закінчення проєкту будівництва модульної газової котельні, яка дає можливість додатково опалювати Будинок дитячої творчості та Будинок культури.

- Республіканська школа:

- Триває реконструкція будівлі школи під навчально-виховний комплекс КЗ "Республіканська школа I-III ступенів" (Коригування)

- Зорянська школа:

За кошти районного бюджету закуплено та установлено новий газовий котел у модульній котельні.

-Тополинська школа:

Проведено ремонт спортивного залу 50х50 районний бюджет та бюджет Тополинської сільської ради

- Темрюцька школа:

- Ремонт спортивного залу 50х50 районний бюджет та бюджет Темрюцької сільської ради

-Малинівський НВК:

Ремонт даху тренажерного залу.

- Кальчицька школа:

-Капітальний ремонт (термомодернізація) школи с. Кальчик (коригування) отримано новий експертний звіт на загальну кошторисну вартість 24996,775 тис. грн. Роботи по проекту не проводяться.

Закуплені та змонтовані два нових газових котла у котельні за програмою 50х50 спільно с Кальчицькою сільською радою.

- Гімназія «Софія»:

-реконструкція з термомодернізацією (4 ПУЛ) на суму 86219,05 тис. грн., Будівництво їдальні, спортивного майданчика зі штучним покриттям, модульної котельні. Розпочата реалізація проекту.

- Новокраснівська школа:

Ремонт даху школи та спортивного залу.

- Будинок творчості

- Реалізовано проект «Капітальний ремонт будівлі Будинку дитячої творчості (покрівельний килим, внутрішні електричні мережі, каналізація) на загальну суму узгодженого експертного звіту 2211,287 тис. грн.

- Темрюцькій ясла- садок «Лукомор'є»:

- Монтаж нової опалювальної системи, установка нових котлів 50х50 районний бюджет та бюджет Темрюцької сільської ради.

- Нікольський ясла-садок № 1 «Сонечко»:

Закуплено та змонтовано 2 нових твердопаливних котла та димохідна труба за кошти районного бюджету.

Важливим аспектом збереження здоров'я дітей є організація харчування дітей під час їх перебування в дошкільних та навчальних закладах. Актуальним є питання переходу на нове різноманітне меню з метою 100% охоплення харчування усіх наших дітей в усіх школах!

На сьогодні в усіх школах для учнів 5-11 класів працюють буфети.

У дитячий садок «Сонечко» (смт Нікольське) закуплені нові плити. Проведено ремонти в їдальнях, закуплено нові меблі, посуд.

Медицина

В системі охорони здоров’я району працює центральна районна лікарня, районний центр первинної медико-санітарної допомоги, 3 підстанції швидкої допомоги, 5 амбулаторій, 22 ФАПи.

З метою поліпшення умов надання медичних послуг у нас в районі:

- тривають роботи з будівництва амбулаторій загальної практики сімейної медицини в с. Темрюк;

- завершується будівництво такої ж амбулаторії в с.Тополине;

- ремонт кабінетів в Центрі первинної медико-санітарної допомоги плануємо провести за рахунок участі в конкурсі проектів по реконструкції закладів медицини, за кошти Українського Фонду соціальних ініціатив (УФСІ).

По всім амбулаторіям та ФАПам району завдяки прийнятій програмі за кошти бюджетів сільських рад та районного бюджету встановлені електричні системи опалення.

- Закуповуються ліки та медичне обладнання.

В рамках реалізації державної політики щодо зміцнення матеріально-технічної бази первинної медицини, в кінці листопада, глава Донецької державної адміністрації Павло КИРИЛЕНКО вручив ключі від двох нових автомобілів «RENAULT-DUSTER» нашому районному центру первинної медико-санітарної допомоги, (гол. лікар Андрій Сєров).

Завдяки співпраці районної ради, райдержадміністрації, департаментів Донецької облдержадміністрації та голови облдержадміністрації П.А.Кириленка  ми отримали: другий новий пожежний автомобіль; практично закінчуємо капітальний ремонт вкрай важливої автодороги по вул. Пушкіна на суму 60 млн грн; практично завершена закупка комунальної техніки для Нікольської селищної ради  (новий сміттєвоз «ІВЕКО», вантажний автомобіль МТЗ та навантажувач AVTOROMEX.

7.jpg

Підписані меморандуми про співпрацю Нікольської районної ради:

З ПрАТ «ММК ім. Ілліча», ПрАТ «МК «АЗОВСТАЛЬ». Реалізація цього договору дозволила безкоштовно отримати шлакову продукцію металургійних комбінатів для відсипання доріг.

Роботи по ремонту комунальних доріг виконуються  за рахунок коштів місцевих рад.

- з Благодійним фондом «Карітас Маріуполь» - отримано у вигляді безоплатної допомоги: меблі та предмети медичного призначення; а також взуття для дітей і дорослих;

- з громадською організацією «Маріупольська асоціація жінок Берегиня» - надали допомогу Будинку ветеранів «Добрі серця» у вигляді одягу та предметів гігієни. Крім того, представники цієї організації надали нам допомогу в підготовці проекту по ремонту ДЮСШ. Проект пройшов конкурс, ми отримали будівельні матеріали. Залучивши додатково з районного та селищного бюджетів провели ремонт в будівлі дитячої спортивної школи. У наступному році ми виділяємо кошти, щодо закінчення ремонт ганку і впорядкування прилеглої території

- з благодійною організацією «Я-Волноваха» - надані велосипеди працівникам терцентру для обслуговування певної категорії громадян

- з Асоціацією «ТріанЖ» - вони надали нам предмети побутової хімії і промислові товари.

Вирішення проблемних питань:

Закінчення капітального ремонту Нікольської опорної школи з благо устроєм території;

Капітальний ремонт Нікольської гімназії «Софія» (кошти обласного бюджету);

 Ремонт та реконструкція ДПРЧ-100 в смт Нікольське за кошти обласного бюджету;

Ремонт водопостачання в смт Нікольське за кошти обласного бюджету;

Ремонт спортивних залів Малоянисольської та Республіканської ЗОШ за програмою 50х50 за кошти районного бюджету бюджетів сільських рад

Ремонт Нікольського районного будинку культури (50х50 районний бюджет, бюджет селищної ради та участь у проєктах);

Ремонт районної музичної школи за кошти районного бюджету;

Ремонт Кальчицької школи за кошти обласного бюджету;

Ремонт дитячих садочків смт Нікольське за кошти районного бюджету та бюджету селищної ради;

Закінчення будівництва спортивного майданчика в Касянівській школі;

Заміна газових котлів в Малинівській та Бойовській школах за програмою 50х50 сільський та районний бюджети.

Планується продовжити ремонт доріг:

- як місцевого значення (кошти сільських рад та ПрАТ «ММК ім. Ілліча», ПрАТ «МК «Азовсталь», які забезпечать шлаком);

- так і державного: направлена ​​заявка на включення до плану 2020 року ремонт доріг в селищі Нікольське (вул. Калинова – 4,5 км, вул. Свободи - 2,5 км)  за кошти обласного бюджету.

1.jpg


Голова Нікольської районної ради Василь Мітько зазначає: «Наше спільне завдання - працювати з повною віддачою на благо територіальних громад і всіх мешканців Нікольського району. У світлі нових вимог часу, в світлі майбутньої адміністративно-територіальної реформи, в світлі об'єднання громад, нас усіх чекає велика організаційна робота, перехідний період буде не простим, але я вірю в наш район, в наших людей. Ми не раз доводили, що здатні впоратися будь-якими складними завданнями, у нас в районі є потенціал, є фахівці, професіонали, є патріоти здатні вкласти в спільну справу всі свої таланти, знання і сили».




За матеріалами, наданими Нікольською районною радою

Прес-служба