Прес-центрНовиниДепутати Донецької обласної ради наполягають ...
Новини

11.04.2024, 06:40

Проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "МОЇ ПРАВА-2024"

Інші новини

06.04.2024, 07:15

Публічні консультації

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

13.03.2024, 11:35

Про онлайн курс « Декларуйся»

26.02.2024, 15:15

Тренінг на тему: TONE FROM THE TOP: ефективний антикорупційний менеджмент в організації

Депутати Донецької обласної ради наполягають на необхідності правового врегулювання питання фінансування компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

19 березня 2020 року, 11:05

 Депутати Донецької обласної ради звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з приводу необхідності правового врегулювання питання фінансування компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Наразі в Україні існує понад 40 пільгових категорій громадян. Незважаючи на скорочення кількості категорій пільговиків згідно з законодавчими змінами з 01.06.2015, право безоплатного проїзду має чверть населення: громадяни, яким пільги були встановлені 5 законами України, та 11,3 млн. пенсіонерів за віком, яким ці пільги надані постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354.

Реформа соціального захисту, яка проводиться в Україні, призвела до невизначеності співвідношення відповідальності між центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за фінансування перевезення пільгових категорій пасажирів, що в кінцевому результаті створило соціальну напругу між отримувачами послуг та їх надавачами.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», пільги щодо оплати транспортних послуг, а також критерії їх надання визначаються виключно законами України. Органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть лише передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Всупереч вимогам пункту 10 прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» на даний час не затверджені державні стандарти і нормативи щодо пільгового проїзду громадян, що призвело до неможливості обґрунтованого визначення обсягу коштів, необхідних для компенсації втрат перевізників і відмови Міністерства фінансів України від покриття цих витрат за рахунок цільової субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту.

Згідно з Законом України «Про автомобільний транспорт» обов’язок компенсації витрат перевізникам за перевезення пільгових категорій покладено на органи місцевого самоврядування, які здійснюють організацію перевезень на відповідних маршрутах.

Пільги на проїзд громадян встановлено відповідними законами України на загальнодержавному рівні, і відповідно до статті 142 Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, мають компенсуватися державою.

В умовах відсутності цільового джерела фінансування з державного бюджету, з метою уникнення соціальної напруги, у місцевих бюджетах затверджуються видатки на фінансування компенсації за пільгове перевезення окремих категорій громадян.

Однак це призводить до навантаження на місцеві бюджети, в той час як кожен з них має різний рівень фінансової спроможності. При цьому підприємствам не в повному обсязі компенсуються витрати на перевезення соціально незахищених верств населення, і як наслідок – порушення прав окремих категорій громадян стосовно гарантованих державою пільг.

У зв’язку з відсутністю з 2016 року субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту питання пільгового проїзду окремих категорій громадян неодноразово порушувалися у зверненнях депутатів Донецької обласної ради до Кабінету Міністрів України та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

З метою забезпечення реалізації прав громадян пільгових категорій на безоплатний проїзд, зниження соціальної напруги між отримувачами послуг та їх надавачами, депутати висловили прохання до Прем‘єр-міністра надати доручення Міністерству соціальної політики України розробити соціальні норми споживання транспортних послуг, провести диференціацію пільгових категорій населення та визначити категорії, які будуть фінансуватися з державного, а які з місцевих бюджетів з подальшою підготовкою відповідних проектів законодавчих та нормативно-правових актів.

 

 

 

 

Прес-служба