Прес-центрНовиниПредставлено Концепцію проекту змін до Консти...
Новини

02.06.2020, 11:25

Реорганізація органів місцевої влади після утворення нових районів: Мінрегіон розробив законопроект

Інші новини

01.06.2020, 14:40

Графік сесій міських, районних рад та рад ОТГ Донецької області на червень 2020 року

30.05.2020, 10:05

Відбулися сесії районних рад

29.05.2020, 11:10

Соціально-економічне становище Донецької області у січні–квітні 2020 року

28.05.2020, 14:05

Святогірському історико-архітектурному заповіднику виповнюється 40 років

Представлено Концепцію проекту змін до Конституції в частині територіальної влади та місцевого самоврядування

28 жовтня 2019 року, 10:10

23 жовтня в Києві відбулося представлення Концепції проекту змін до Конституції в частині територіальної влади та місцевого самоврядування. Подію організував Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Міністерством розвитку громад та територій України, за підтримки всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, у тому числі Української асоціації районних та обласних рад.

В заході взяли участь Голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко та Голова підкомітету Комітету ВРУ Олександр Корнієнко, Перший заступник Керівника Офісу Президента України Сергій Трофімов, Міністр розвитку громад та територій України Альона Бабак, керівники всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, представники місцевих рад всіх рівнів. Від Донецької обласної ради була присутня керуючий справами виконавчого апарату ради Марина Гончарова.

Презентацію концепції проекту змін до Конституції в частині децентралізації провів народний депутат, член комісії з питань правової реформи Олександр Корнієнко.

Зміни до Конституції, що пропонуються, мають наблизити владу до людей, забезпечити імплементацію Європейської хартії місцевого самоврядування, зробити незворотним процес децентралізації, створити новий спроможний адміністративно-територіальний устрій.

Принципи формування системи місцевого самоврядування, на яких ці зміни базуватимуться, такі ж, як і в розвинутих європейських країнах:

  • Субсидіарність - проблема вирішується там, де вона виникла, а послуги надаються на найбільш наближеному до людей рівні.
  • Повсюдність - більше не буде територій, на які не поширюється юрисдикція органів місцевого самоврядування.
  • Фінансова самодостатність - матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування – це земля, майно, природні ресурси, місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків.

«Також у Конституції залишаємо важливий принцип - держава компенсує витрати органів місцевого самоврядування, спричинені рішеннями органів державної влади», - сказав Олександр Корнієнко.

1.jpg

Щодо конкретних змін у адміністративно-територіальному устрої автори концепції пропонують трирівневу систему: громада – округ  – регіон.

Громада -  головна (базова) ланка місцевого самоврядування. Вся територія країни буде покрита громадами. Саме на рівень громади передається максимум повноважень. Голову і раду громади пропонують обирати на 4 роки, а не на 5, як зараз. Рада громади формує виконавчий комітет, яким керує голова ради.

Округ - субрегіональний рівень. Отже райони ліквідовують, а на субрегіональному рівні з’являються округи. Але округ - це не замінник сучасного району. Площа округів буде значно більшою, а отже їх буде менше - близько 100 (районів зараз 490). Функція округів – не така, як у сучасних районів. Автори концепції схиляються до того, що округ - суто адміністративна одиниця і місцевого самоврядування на цьому рівні не буде. Відповідно, не буде і місцевих рад.

«Є філологічні дискусії, як назвати цей рівень – округ, повіт чи залишити назву район. І ми будемо обговорювати усі пропозиції. Але важливо - не як це називатиметься, а як працюватиме, яким буде зміст. І на субрегіональному рівні найбільш ефективною ми вбачаємо суто адміністративну функцію», - сказав Олександр Корнієнко.

Хоча він зазначив, що можливість самоврядування і на рівні округу все ще розглядається.

Регіон - це усі сучасні 24 області та Крим. Їхні межі не змінюватимуть. В регіонах залишаються ради, які, на відміну від сучасних облрад, зможуть формувати свої виконавчі органи. Обиратиметься рада на 4 роки, а не на 5, як зараз. Основна задача ради – розвиток регіону: прийняття бюджету, втілення державних програм, управління спільним майном громад регіону тощо.

Зміни торкнуться не лише місцевого самоврядування, але й виконавчої влади. Місцеві адміністрації будуть ліквідовані. Натомість пропонується запровадити інститут префекта. Звичайно, буде встановлено певний перехідний період для створення і налагодження роботи цього інституту.

Передбачається, що префекти будуть держслужбовцями. Їх призначатиме і звільнятиме Президент за поданням Кабінету Міністрів. Префекти працюватимуть в регіоні чи окрузі три роки. Далі – обов’язкова ротація. Два строки поспіль префектом однієї території бути не можна.

«Ми беремо курс на професіоналізацію префектів. В умовах постійної ротації префект стає більш професійним і досвідченим. Цього не було з головами ОДА і РДА, які змінювалися з приходом нової влади в країні», - зазначив Олександр Корнієнко.

Префекти забезпечуватимуть взаємодію територіальних органів центральних органів виконавчої влади та наглядатимуть за додержанням ними Конституції і законів України.

Також префекти будуть координувати виконання державних програм на підзвітній території.

У повноваженнях префекта - спрямовувати і організовувати діяльність територіальних органів ЦОВВ та забезпечувати їх взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації.

Найбільш дискусійне повноваження префекта - здійснювати нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування.

Народний депутат також повідомив, що паралельно із зазначеними змінами до Конституції напрацьовуються й законопроекти, важливі для впровадження децентралізації: про адміністративно-територіальний устрій, про місцеве самоврядування, про службу в органах місцевого самоврядування та інші.

Очікується, що проект конституційних змін буде спрямований до Конституційного Суду України вже на поточній сесії Верховної Ради.

 

Прес-служба

Website Security Test