Прес-центрНовиниА.Кравцов взяв участь в комітетських слухання...
Новини

02.05.2024, 11:20

Засідання ради управління людськими ресурсами при НАДС

Інші новини

30.04.2024, 09:30

Фестиваль Олега Скрипки "Країна Мрій"

11.04.2024, 06:40

Проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "МОЇ ПРАВА-2024"

06.04.2024, 07:15

Публічні консультації

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

А.Кравцов взяв участь в комітетських слуханнях

16 травня 2013 року, 13:05

15 травня заступник голови Донецької обласної ради Олександр Кравцов взяв участь в комітетських слуханнях "Видобуток сланцевого газу в Україні: перспективи і виклики", які пройшли у Верховній Раді України.

 

Олександр Кравцов проінформував присутніх про заходи, які проводяться в Донецькій області у напрямі інформування громадян про видобуток сланцевого газу. Зокрема, він розповів про прес-тур для журналістів регіональних ЗМІ, який був організований Донецькою облдержадміністрацією на свердловину Беляевска 4000, а також про створення на сайті Донецької облради окремого розділу по цій проблематиці під назвою "Юзовский проект".

 

"Нині в цьому розділі сайту розміщені більше 200 посилань на різні джерела з питань видобутку газу нетрадиційних джерел, інформація постійно оновлюється", - сказав А.Кравцов.

 

Заступник голови Донецької облради А.Кравцов підкреслив, що в питаннях видобутку нетрадиційного газу влада має бути максимально відкритою по відношенню до територіальної громади.

 

Розглянувши питання "Видобуток сланцевого газу в Україні: перспективи і виклики", учасники внесли свої пропозиції і рекомендації.

 

Для довідки:

 

 

проект

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Комітетських слухань на тему  «Видобуток сланцевого газу в Україні: перспективи та виклики»

 

Розглянувши питання «Видобуток сланцевого газу в Україні: перспективи та виклики» учасники Комітетських слухань зазначають наступне.

Україна належить до країн, економічний розвиток яких значною мірою стримується нестачею власних енергоресурсів і, в основному, залежить від їх імпорту. Тому останніми роками Україна все активніше займається питаннями енергодиверсифікації.

Однією з складових цього процесу є розробка нових родовищ вуглеводнів, зокрема видобуток нетрадиційних видів газу (сланцевий газ, метан вугільних родовищ, газ ущільнених колекторів, тощо). Привабливим є факт формування покладів нетрадиційного газу в межах значної частини території України, а також наявність розвиненої мережі газопроводів, якими є можливість забезпечити оперативну доставку видобутих обсягів газу.

Спеціалістами галузі з залученням  провідних фахівців з профільних академічних та галузевих інститутів проведено широкомасштабні тематичні та лабораторно-аналітичні дослідження з вивчення перспектив газоносності сланцевих відкладів осадових басейнів України.

Вивчено та узагальнено світовий досвід з проблем сланцевого газу та на основі геологічного аналізу з виконанням великого обсягу лабораторних досліджень кернового матеріалу товщ і потенційних структур  в західному, центральному та східному регіонах України.

Виділено основні фактори локалізації і критерії прогнозу покладів сланцевого газу, окреслені регіональні та зональні перспективні території, виконані перші оцінки прогнозних ресурсів сланцевого газу Східного та Західного регіонів, виділені найбільш перспективні ділянки надр.

На території України розглядається два перспективних регіони з покладами сланцевого газу: Дніпровсько-Донецький та Люблінський з запасами 1,36 трлн.куб м та 4,22 трлн.куб. м відповідно. З цих 5,58 трлн.куб. м в кінцевому випадку можуть бути технічно вилучені 1,19 трлн. м (до 20%), що дозволить суттєво посилити власну енерго-ресурсну базу вуглеводнів. За умови використання лише технічно доступного сланцевого газу  доведених запасів цих ділянок вистачить на 27 років.

Однак переведення прогнозних ресурсів у категорію доведених запасів вимагає фінансування пошуково-розвідувальних робіт у розмірі понад 500 млн. доларів США й тривалого часу – близько 5 років.

Для проведення зазначених робіт необхідні інвестиції. Проекти з геологорозвідки та освоєння родовищ сланцевого газу  є перспективним напрямом залучення інвестицій за умов гарантування державними органами дотримання інвесторами технічних та екологічних нормативів.

Підтримка залучення інвестицій на етапі пошукових робіт, які спрямовані на виявлення покладів нетрадиційного газу й непов’язані з використанням технології гідророзриву може принести значну користь українському газовому сектору у подальшому формуванні програм газовидобутку. На цьому етапі українська сторона не буде нести фінансових витрат за відсутності істотних екологічних ризиків. У цьому контексті також слід відзначити наявність високих ризиків для інвесторів, оскільки ймовірність відкриття комерційно привабливих запасів на сьогодні не перевищує 30%. При цьому, інвестор повинен взяти на себе усі ризики у разі не підтвердження запасів вуглеводнів.

До проектів з видобутку нетрадиційного газу можуть бути допущені тільки провідні міжнародні енергетичні компанії, які мають сучасні й безпечні технології, достатній досвід у цій сфері та зарекомендували себе як відповідальні надрокористувачі, що підтримують інтереси місцевих громад на території, яких виконується видобуток.

Також обов’язковою умовою виконання цих проектів повинна стати можливість отримання громадськими й екологічними організаціями повної інформації, що стосується інтересів місцевих громад із соціальних питань та захисту навколишнього середовища. Це в першу чергу пов’язано з тим, що освоєння родовищ сланцевого газу створює вищі екологічні ризики порівняні з видобутком традиційних вуглеводнів.

Основними питаннями екологічної спрямованості, що виникають у зв’язку із впровадженням наявних технологій при видобуванні сланцевого газу в Україні є недостатній всебічний аналіз та відсутність відповідних наукових досліджень при  видобуванні сланцевого газу щодо наступних екологічних проблем: 

  •  забезпечення  площ  видобування  значними об’ємами технічної води;
  • вірогідність забруднення водних ресурсів (підземних пластових вод та річкових басейнів);
  • ймовірність незворотних втрат значних площ земельних ресурсів;
  • підвищення занепокоєності населення в місцях потенційної розробки у зв’язку з відсутністю належного масового інформування.

 

На думку учасників Комітетських слухань, Україна має всі шанси на забезпечення енергетичної незалежності, в тому числі, і за рахунок видобутку сланцевого газу за умови застосування сучасних безпечних технологій, безумовного дотримання технологічних й екологічних вимог, захисту інтересів місцевих громад на території яких буде виконуватися такий видобуток.

 

З метою реалiзацiї першочергових заходів щодо правового врегулювання нагальних питань енергетичної галузі України учасники Комітетських слухань рекомендують:

 

1. Комітету Верховної Ради України з питань з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією доручити відповідним міністерствам та відомствам:

 

1.1. Опрацювати питання щодо доцільності розробки проекту Закону України «Про нетрадиційний газ».

1.2. Розглянути питання щодо внесення змін до:

- Податкового кодексу України в частині послаблення оподаткування робіт з пошуку та видобування нетрадиційного газу;

  - Кодексу України про надра в частині екологічних проблем видобування нетрадиційного газу;

  - Закону України «Про альтернативні види палива» в частині видобування сланцевого газу.

 

  1.3. Враховуючи недостатню геологічну вивченість перспективних на сланцевий газ площ в межах України провести ретельні геологічні дослідження з метою уточнення умов їх видобування та прогнозування наслідків видобувної діяльності.

 

  1.4. Перед початком робіт на перспективних площах, з видобутку сланцевого газу, провести оцінку їх екологічного стану. Постійно проводити моніторинг стану довкілля в процесі  виконання робіт з постійним інформуванням відповідних органів державної та місцевої виконавчої влади.

 

   1.5. В тісній співпраці з громадськими екологічними організаціями підготувати інформаційні матеріали для органів місцевого самоврядування та громадськості з роз’ясненням етапів та особливостей   реалізації проектів з видобутку нетрадиційних вуглеводнів.

 

1.6. Підготувати програму наукового супроводу проектів з розвідки та видобутку нетрадиційних вуглеводнів.

1.7. Забезпечити проведення системних наукових досліджень з екологічних проблем видобування сланцевого газу.

   1.8. Спростити порядок надання земель у користування для виробничих потреб підприємств нафтогазового комплексу.

 

    1.9. Передбачити надання спеціальних дозволів на геологічне вивчення надр без проведення аукціонів підприємствам, які постачають (реалізовують) газ для населення.

 

    1.10. Прискорити розробку та затвердження «Правил розробки родовищ нафти і газу».

 

     1.11.  Забезпечити на практиці рівноправний та недискримінаційний доступ до газотранспортної системи та підземних сховищ газу газовидобувним і газопостачальним підприємствам  незалежно від їх форми власності.

 

     1.12. Здійснити заходи з конкурентного відкриття ринку газу для не побутових споживачів, забезпечити ліцензійне та практичне відокремлення функцій передачі та розподілу газу для регіональних підприємств з газопостачання й газифікації.

             1.13. Звернутися до обласних державних адміністрації з пропозицією сформувати програми інформаційно-роз’яснювальної роботи із сприяння свідомій участі місцевих громад у реалізації проектів видобутку сланцевого газу.

 

 

 

 

 

Голова Комітету                                                                                                                М.Мартиненко       

Прес-служба