Прес-центрНовиниЗВЕРНЕННЯ депутатів Донецької обласної ради д...
Новини

27.06.2025, 18:50

Засідання Комісії «Добре врядування» при Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України

Інші новини

10.06.2025, 10:40

Відбувся черговий З`їзд УАРОР

03.06.2025, 12:20

3 червня 2025 року УАРОР проводить круглий стіл в режимі онлайн

03.06.2025, 12:20

2 червня 2025 року пройшла онлайн-нарада з Заступником голови Комітету з питань економічного розвитку

30.05.2025, 06:30

28 травня УАРОР спільно з Програмою Ради Європи «Посилення багаторівневого врядування та місцевої демократії для підтримки відновлення України»

ЗВЕРНЕННЯ депутатів Донецької обласної ради до народних депутатів України щодо розподілу коштів екологічного податку

05 квітня 2013 року, 14:25

Однією з найгостріших проблем сучасності є проблема поліпшення екологічної ситуації, зниження викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.
За ступенем забруднення 40 відсотків загальної земельної площі України визнані забрудненими, 30 відсотків - дуже забрудненими та майже 1 відсоток всієї території України – зони екологічної катастрофи (це насамперед зона відчуження після аварії на ЧАЕС та райони, прилеглі до неї, а також окремі місцевості в Донецькій, Дніпропетровській, Луганській, Львівській і деяких інших областях).
Регіони з найбільш напруженою та кризовою екологічною ситуацією мають найвищу щільність населення. На території Донбасу, Кривбасу, Харківської, Запорізької і Дніпропетровської промислових агломерацій проживає понад чверть усього населення України, яке зазнає значного негативного впливу та інтоксикації надмірно забрудненого і отруєного довкілля, особливо повітря, води і ґрунтів. Такий стан екології значною мірою призвів до того, що у зазначених регіонах зафіксовано найвищий в Україні рівень смертності і найнижчий показник середньої тривалості життя.
Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду українського народу є обов’язком держави.
Держава з метою забезпечення екологічної безпеки визначає джерела фінансування природоохоронних заходів, серед яких одним з найважливих є екологічний податок (раніше – збір за забруднення навколишнього природного середовища).
Частиною 4 статті 46 Закону України  «Про охорону навколишнього природного середовища» в редакції від 25.06.1991 № 1264-XII було визначено, що кошти від збору за забруднення навколишнього природного середовища розподіляються між місцевими (сільськими, селищними, міськими), обласними та республіканським Автономної Республіки Крим, а також Державним фондами охорони навколишнього природного середовища у співвідношенні відповідно 20, 50 і 30 відсотків. Отже, 70 відсотків збору повинні були використовуватися на природоохоронні заходи на місцевому рівні, 30 відсотків  - на державному.
Протягом останніх років неодноразово на законодавчому рівні приймалися рішення щодо зміни відсоткового співвідношення надходжень від сплати екологічного податку до  Державного та місцевих бюджетів.  Отже й Бюджетним кодексом України, який було введено в дію з 01 січня 2011 року, передбачається поступове  зменшення надходжень до місцевих бюджетів. Так у 2013 році до місцевих бюджетів сіл, селищ, міст зараховуватимуться 33,5% надходжень від екологічного податку, до обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим – 13,5 %, до Державного бюджету – 53%.                      З 2014 року передбачається, що до місцевих бюджетів сіл, селищ, міст зараховуватимуться 25% надходжень від екологічного податку, до  обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим – 10 %, до Державного бюджету – 65%.
Як свідчать проведені розрахунки, коштів, що залишаються у розпорядженні органів влади на місцях, край недостатньо, оскільки реальна потреба у видатках на ліквідацію наслідків забруднення довкілля значно вища, ніж фактичне забезпечення її відповідними коштами.
Враховуючи вищевикладене, Донецька обласна рада звертається до народних депутатів України з проханням внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо зарахування екологічного податку в такому співвідношенні: до місцевих бюджетів сіл, селищ, міст – 50% надходжень від екологічного податку, до  обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим – 20%, до Державного бюджету – 30%.

 

                                                                         Прийнято на двадцятій сесії
                                                                           Донецької обласної ради
                                                                           04 квітня 2013 року
 

Пресс-служба