Пресс-центрНовости1 квітня стартувала Програма медичних гаранті...
Новости

09.04.2021, 15:30

Обрано нового голову Волноваської районної ради. Ним став Сергій Демченко

Другие новости

08.04.2021, 10:45

УАРОР звернулася до Керівника Офісу Президента з пропозиціями щодо врегулювання проблемних питань райрад та подальшого розвитку децентралізації

07.04.2021, 16:40

Рішенням Покровської районної ради територія району в межах виборчих округів закріплена за депутатами районної ради

07.04.2021, 09:40

Конкурс малих грантів від Словацької Республіки

06.04.2021, 11:35

1 квітня стартувала Програма медичних гарантій на 2021 рік

1 квітня стартувала Програма медичних гарантій на 2021 рік

06 апреля 2021 года, 11:35

З 1 квітня 2021 року почала діяти нова Програма медичних гарантій, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 № 133, яку удосконалено і деталізовано відповідно до потреб пацієнта.

Бюджет Програми медичних гарантій-2021 згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» становить 123,5 млрд грн.

У Програмі медгарантій на 2021 рік передбачено 35 пакетів медичних послуг, зокрема 3 нових пакети послуг:

1. Лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями.

2. Надання психіатричної допомоги мультидисциплінарними мобільними командами.

3. Вакцинація від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Крім того, виокремлено 5 пакетів послуг:

1. Супровід пацієнтів з туберкульозом на первинній ланці.

2. Ведення вагітності в амбулаторних умовах.

3. Стоматологічна медична допомога в амбулаторних умовах.

4. Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах.

5. Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії.

Для пацієнтів таке розширення Програми медичних гарантій означає зручніший та зрозумілий маршрут за цими послугами.

Як і у минулому році, Програма медичних гарантій охоплює такі види медичної допомоги, як: первинна, спеціалізована та високоспеціалізована допомога, екстрена, паліативна допомога та реабілітація, медична допомога дітям до 16 років та медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами. Програма медичних гарантій покриває такі медичні послуги як консультації, лабораторні та інструментальні дослідження, госпіталізації, операції та реабілітацію.

В умовах обмеженого фінансування у Програмі медичних гарантій пріоритет надано лікуванню захворювань, які є найпоширенішими причинами смертності громадян України, охороні материнства та дитинства та лікуванню захворювань, які є дороговартісними для пацієнтів.

Це лікування інсульту та інфаркту, медична допомога при пологах та у складних неонатальних випадках, а також інструментальні обстеження для ранньої діагностики онкології.

Враховуючи пріоритети, бюджет Програми медичних гарантій-2021 розподілено:

- 20,7 млрд грн - на первинну медичну допомогу;

- майже 14 млрд грн - на екстрену медичну допомогу;

- близько 10 млрд грн - на медичну допомогу пацієнтам з COVID-19;

- 4,7 млрд грн - на лікування онкологічних захворювань;

- близько 6 млрд грн на медичну допомогу вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим;

- 3,7 млрд грн - на лікування пріоритетних серцево-судинних захворювань, зокрема інфаркти та інсульти;

- майже 3 млрд грн - на лікування пацієнтів із нирковою недостатністю в амбулаторних умовах.

Первинна медична допомога

Тариф на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги становить 651 грн на рік за одного пацієнта з декларацією (оплачується закладам або лікарю-ФОП). До тарифу застосовуються коригувальні коефіцієнти залежно від віку пацієнта:

- за одного маленького пацієнта з декларацією віком від 0 до 5 років - 1606 грн на рік;

- за одну дитину від  6 до 17 років з декларацією  - 883 грн;

- за пацієнта від 18 до 39 років та від 40 до 64 років - 401 та 481 грн на рік відповідно;

- за одного пацієнта понад 65 років - 802 грн на рік.

У 2021 році для первинної ланки запроваджуються індикатори якості, які стосуються досягнення необхідного рівня вакцинації дітей відповідно до календаря щеплень, зокрема щодо виконання першого щеплення вакциною від кору, паротиту та краснухи дітей до 6 років. Оцінка досягнення індикаторів рівня вакцинації проводитиметься раз на три місяці. Оплата за результатами здійснення такої оцінки розпочинається з 1 вересня 2021 року. Обсяг доплати становитиме 5% обсягу фактичних оплат, проведених у відповідні три місяці. Це додаткові кошти, які заклад може отримати як плюс до капітаційної ставки. Якщо заклади не досягнуть поставлених індикаторів якості, штрафувати їх не будуть. На доплату за індикаторами якості у бюджеті Програми медичних гарантій передбачено 500,0 млн грн.

Кількість надавачів первинної допомоги, які працюватимуть за контрактом з НСЗУ у 2021 році, збільшується. У 2020 році договір з НСЗУ на надання первинної медичної допомоги уклали 1696 закладів, а пропозиції на співпрацю з 1 квітня поточного року вже подали понад 1800 закладів, з них 464 лікарі-ФОП та 190 приватних закладів.

 

Лікування гострого мозкового інсульту та гострого інфаркту міокарда

Серцево-судинні захворювання є найпоширенішими серед українців. Лікування ускладнень – дороговартісне, а рівень смертності внаслідок цих захворювань складає понад 68 %.

У 2021 році тариф за лікування гострого мозкового інсульту залежатиме від обсягу наданої допомоги. У разі проведення лікувальних ендоваскулярних втручань він становитиме 97 тис грн. Вартість лікування інсульту з використанням тромболітичної терапії становитиме 54 тис грн.

Так само поділятиметься вартість послуг з лікування гострого інфаркту міокарда. У разі проведення стентування тариф становитиме 32 тис грн. При цьому стенти будуть і надалі закуповуватися централізовано та не включені у вартість тарифу.

На сьогодні, у рамках Програми медичних гарантій, медичну допомогу при гострому мозковому інсульті у стаціонарних умовах надає 191 медичний заклад. Медичну допомогу при гострому інфаркті міокарда 64 заклади.

Національна служба здоров’я визначила до надавачів цих медичних послуг високі вимоги, орієнтуючись на чинну нормативно-правову базу, вітчизняні галузеві стандарти та кращі світові практики з доведеною ефективністю, а також можливості вітчизняної системи охорони здоров’я, стан її ресурсного забезпечення. Так, заклад, що претендує на підписання пакету з лікування гострого інфаркту міокарда, обов’язково повинен мати ліцензію з медичної практики за трьома спеціальностями: кардіологія, анестезіологія, хірургія серця та магістральних судин та/або інтервенційна кардіологія. Нові вимоги дають можливість законтрактуватися на цю пріоритетну послугу закладам, які мають ліцензію спеціальностями кардіологія й анестезіологія. А далі – на вибір: або інтервенційна кардіологія (ця спеціальність недавно затверджена і внесена до класифікатора професій), та/або хірургія серця та магістральних судин.

При інсульті та інфаркті дуже важливо узгодити допомогу на кожному етапі. На жаль, на сьогодні пацієнта не завжди доставляють і лікують в тих закладах, які можуть надати допомогу відповідно до найкращих сучасних стандартів у сфері охорони здоров'я.

Тому для екстреної медичної допомоги планується ввести підвищувальний коефіцієнт на рівні 5% доплат до суми фактичних оплат за дотримання бригадами правильних маршрутів пацієнтів. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта з підозрою на інсульт або інфаркт до закладу, який має договір з НСЗУ на лікування цих захворювань, щоб запобігти втраті часу, який є критично важливим для пацієнтів з інсультом та інфарктом.

 

Медична допомога при пологах

У Програмі медичних гарантій у цьому році медична допомога у зв’язку з пологами та у складних неонатальних випадках залишаються пріоритетними. Медичні заклади, що надають ці послуги, мають відповідати підвищеним вимогам щодо наявності в них необхідного обладнання та команди спеціалістів, здатних забезпечити цілодобову меддопомогу.

До безоплатного пакету допомоги при пологах включено:

- медичну допомогу при неускладнених та ускладнених пологах, зокрема, кесаревому розтині;

- забезпечення можливості проведення партнерських пологів;

- зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема епідуральну анестезію;

- лабораторні дослідження та інструментальні обстеження у цілодобовому режимі;

- інтенсивна терапія матері і новонародженого та забезпечення їхнього цілодобового транспортування, у разі ускладнень;

- вакцинацію новонародженого, згідно з Календарем профілактичних щеплень;

- лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали, а також ті лікарські засоби, що закуповуються МОЗ в централізованому порядку;

- харчування під час перебування у стаціонарі.

У цьому році збільшено тариф на надання допомоги при пологах – 10 382 грн на пролікований випадок.

За підвищеним коефіцієнтом оплачуватиметься тим медичним закладам, які можуть забезпечити надання комплексних послуг вагітній, породіллі та новонародженому, тобто тим закладам, які мають договір як на надання медичної допомоги при пологах, так і медичної допомоги новонародженим і відповідають підвищеним вимогам, а саме мають:

- відділення інтенсивної терапії для лікування найбільш хворих немовлят,

- відділення постнатального догляду для лікування та виходжування передчасно народжених дітей та хворих новонароджених,

- кабінет катамнестичного спостереження,

- а також забезпечують консультування немовлят широким спектром вузьких спеціалістів.

Тариф на медичні послуги з надання медичної допомоги новонародженим у складних неонатальних випадках визначається як ставка на пролікований випадок та становить 113 725 грн за надання медичної допомоги новонародженим з масою тіла до 1500 грамів та 25 115 грн за надання медичної допомоги новонародженим з масою тіла 1500 грамів і більше. До ставки на пролікований випадок застосовується коригувальний коефіцієнт за готовність закладу надавати медичну допомогу виїзною неонатальною бригадою при перевезенні новонароджених з інших закладів охорони здоров’я в межах області та до національних закладів охорони здоров’я.

 

Лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями

В Україні щороку виявляють приблизно 12 тис. випадків злоякісних захворювань лімфатичної та кровотворної системи. Пацієнти з цими діагнозами потребують тривалої та дороговартісної медичної допомоги. Тариф становитиме понад 54 тис грн. До нього застосовуються коригувальні коефіцієнти. Наприклад, за лікування дітей заклад отримуватиме втричі більше коштів.

Лікування туберкульозу

На сьогодні Україна є другою країною в Європі та входить до десяти країн світу за найбільшою кількістю випадків захворювань на туберкульоз серед населення.

Медичні послуги для пацієнтів з туберкульозом передбачено пакетами на всіх рівнях надання медичної допомоги. Для кожного з них визначено конкретний перелік діагностичних процедур цього напрямку.

У Програмі медичних гарантій-2021 передбачено супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги.

Надавачі первинної меддопомоги зможуть підписати з НСЗУ договір на надання допомоги хворим на туберкульоз, що наблизить послугу до пацієнтів і забезпечить безперервність лікування. Після завершення лікування в стаціонарі пацієнти матимуть змогу лікуватися під наглядом свого лікаря в більш комфортних умовах. Лікар контролюватиме вживання пацієнтом ліків та результативність лікування.

До нового пакету входить контрольоване лікування, моніторинг, нагляд, психосоціальна підтримка хворих. До обов’язків надавачів первинної медичної допомоги входитиме:

- динамічне спостереження за станом пацієнта,

- організація забору біологічного матеріалу для подальшого дослідження в регіональному фтизіопульмонологічному центрі,

- визначення спільно з пацієнтом моделі лікування на підставі рекомендації лікаря- фтизіатра та лікарів інших спеціальностей у разі супутніх патологій,

- організація та забезпечення та зберігання протитуберкульозних препаратів. Їх сімейні лікарі отримуватимуть від фтизіопульмонологічних центрів.

Передбачено, що сімейний лікар проводитиме індивідуальну профілактичну роботу з такими пацієнтами. Їх потрібно навчити, як запобігти чи знизити ймовірність зараження туберкульозом інших людей. Також лікарю доведеться співпрацювати із центрами соціальних служб для сім’ї, дітей, молоді, службами у справах дітей, територіальними центрами соціального обслуговування.

Тариф на медичні послуги із супроводу і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги визначається як капітаційна ставка на місяць, яка становить 775 грн. До тарифу встановлюються коригувальні коефіцієнти відповідно до результату лікування: коефіцієнт 2 – за місяць, в якому пацієнт досяг результату «вилікуваний» і «лікування завершено» за даними електронної системи охорони здоров’я та 0,75 – за кожен місяць, в якому пацієнт продовжує лікування.

У 2021 році тариф за лікування дорослих та дітей з туберкульозом у стаціонарних та амбулаторних умовах становитиме 40 302 грн на рік. До цього тарифу будуть застосовуватися коригувальні коефіцієнти – за лікування лікарсько-чутливого туберкульозу та за лікування лікарсько-стійкого туберкульозу.

Допомогу дорослим та дітям, які мають діагноз «туберкульоз», надають 47 спеціалізованих медичних закладів.

Пацієнт з туберкульозом в межах Програми медичних гарантій отримує безоплатно такі основні послуги:

- лабораторно-інструментальні дослідження;

- лікування в амбулаторних умовах та в умовах стаціонару;

- ліки з Національного переліку та ліки, які закуповуються централізовано за бюджетні кошти.

Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах

Амбулаторну допомогу у Програмі медичних гарантій-2021 деталізували і розширили, враховуючи потреби пацієнтів і медичних працівників. З цього напряму виокремили 2 нові пакети - стоматологічну допомогу та ведення вагітності в амбулаторних умовах. Амбулаторна допомога включає консультації лікарів-спеціалістів, лабораторні та інструментальні дослідження, лікувальні процедури, малі хірургічні втручання, лікування в умовах денного стаціонару та реабілітацію, яка не передбачена іншими пакетами медичних послуг.

У цьому році збільшено тариф на амбулаторну допомогу в межах тих коштів, які виділили на реалізацію Програми медичних гарантій. Тариф становить 143 грн за медичну послугу. До нього також застосовують коефіцієнти, залежно від складності допомоги та з урахуванням карантинних обмежень.

Амбулаторна допомога є безоплатною для пацієнта, якщо він або вона має електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря. До деяких лікарів-спеціалістів пацієнт може потрапити без направлення. Це педіатр, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог та фтизіатр. Також без направлення пацієнт може звернутись до лікаря, у якого він перебуває під медичним наглядом.

Порівняно з Програмою медичних гарантій-2020 у цьому році також прописаний чіткий перелік лабораторних та інструментальних досліджень, які може отримати пацієнт. Детально ознайомитися з ним можна на сайті НСЗУ у розділі “Вимоги ПМГ-2021”. Вони зафіксовані у файлі “Специфікації” до пакету “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах”.

В межах основного пакету амбулаторної допомоги пацієнт може отримати безоплатно такі послуги:

- консультацію, діагностику, лікування та профілактику в амбулаторних умовах;

- необхідні лабораторні дослідження відповідно до того медичного напряму, в якому працює заклад;

- інструментальні дослідження, також за умови, що у закладі є необхідне обладнання та фахівці;

- встановлення або зняття діагнозу, визначення способів і методів лікування;

призначення або корекція медикаментозного лікування.

Зокрема, до переліку досліджень, які входять в пріоритетні послуги, включено мамографію та колоноскопію. Мамографію сімейний лікар може призначити пацієнтці після 40 років, колоноскопію - після 50 років. За направленням лікаря такі обстеження є безоплатними.

Також в межах цього безоплатним є динамічне спостереження за пацієнтами із хронічними захворюваннями, медична допомога в умовах денного стаціонару та при зверненні до травмпунктів. Крім того, цей пакет включає проведення хірургічних операцій в амбулаторних умовах, а також медико-генетичне консультування та лабораторне генетичне обстеження пацієнтів з підозрою на спадкову або вроджену патології (відповідно до напряму надання медичної допомоги закладом).

Амбулаторний пакет включає і профілактику захворювань та медичну реабілітацію у підгострому і відновному періоді, надання невідкладної медичної допомоги, виклик швидкої та направлення пацієнта на надання спеціалізованої чи високоспеціалізованої допомоги.

Для того, щоб забезпечити якісну і безпечну медичну допомогу матері і дитини у цьому році виокремлено пакет медичних послуг «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».

Тариф на медичні послуги із ведення вагітності в амбулаторних умовах становить 720 грн на місяць. Щоб його отримати, лікарня повинна відповідати вимогам і надати повний спектр послуг при нормальній та ускладненій вагітності. А також бути в змозі робити пренатальний скринінг - УЗД і біохімічні маркери.

До цього пакета входять, зокрема, такі безоплатні послуги:

- динамічне спостереження вагітності, що включає контроль за станом здоров’я вагітної, необхідні обстеження та консультації;

- організація та проведення диспансерного нагляду (взяття на облік, розробка індивідуального плану ведення вагітності відповідно групи ризику);

- лабораторні та інструментальні дослідження згідно з галузевими стандартами, зокрема, УЗД, загально-клінічні та біохімічні лабораторні обстеження, спостереження чи лікування в амбулаторних умовах та в умовах денного стаціонару.

- профілактика ускладнень вагітності і післяпологового періоду тощо.

До гінеколога жінка може звернутися без направлення. Вона має право обрати заклад, де спостерігати вагітність, незалежно від місця реєстрації чи фактичного проживання. Лабораторні обстеження та інструментальні дослідження, відповідно до потреб вагітної, будуть безоплатними, якщо заклад уклав відповідний договір із Національною службою здоров’я.

Якщо жінка потребує госпіталізації для збереження вагітності, то вона отримує таку допомогу також безоплатно – у межах пакету стаціонарної медичної допомоги. Для планової госпіталізації потрібне електронне направлення від лікаря, який спостерігає вагітну. Невідкладна медична допомога надається без направлення.

У 2021 році стоматологічну медичну допомогу також виокремлено в окремий амбулаторний пакет, який покриватиме ургентну стоматологічну допомогу усім та планову стоматологічну допомогу дітям до 18 років, крім ортодонтичних процедур та протезування (визначено КМУ як платні). Ортодонтичні процедури та протезування можуть оплачуватися пацієнтом самостійно або за рахунок окремих програм місцевого бюджету.

В умовах обмеженого фінансування системи охорони здоров’я раціональним є витрачати ресурси лише на найнеобхідніші стоматологічні послуги.

Тариф на медичні послуги із стоматологічної медичної допомоги в амбулаторних умовах становить 116 грн.

Загалом до переліку безоплатних стоматологічних послуг включено:

- первинний огляд пацієнта або пацієнтки з оцінкою стану стоматологічного здоров’я відповідно до підходів ВООЗ;

- ургентна стоматологічна допомога дітям та дорослим;

- надання планової стоматологічної допомоги дітям (крім ортодонтичних процедур та протезування);

- інструментальні дослідження в рамках ургентної стоматологічної допомоги, а також планової стоматологічної допомоги дітям.

Також до пакету входять - організація та проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей до 6 років, відповідно до чинного законодавства; своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування; і надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам, виклик бригади екстреної медичної допомоги за потреби.

Медичний заклад, що планує укласти договір з НСЗУ на надання стоматологічної допомоги, має бути обладнаний необхідною медичною апаратурою. У тому числі, рентгенівським апаратом або дентальним рентгенапаратом, портативним дефібрилятором з функцією синхронізації.

Тож для дорослих Програма медичних гарантій покриває ургентну стоматологію - зняття гострого болю та лікування станів, які загрожують життю, для дітей до 18 років - повністю покривається планова дитяча стоматологія, оскільки це запобігає погіршенню загального здоров'я дитини.

 

За матеріалами сайту НСЗУ

Прес-служба