Пресс-центрНовости"Альманах районних рад": МАНГУШСЬКА РАЙОННА Р...
Новости

11.04.2024, 06:40

Проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "МОЇ ПРАВА-2024"

Другие новости

06.04.2024, 07:15

Публічні консультації

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

13.03.2024, 11:35

Про онлайн курс « Декларуйся»

26.02.2024, 15:15

Тренінг на тему: TONE FROM THE TOP: ефективний антикорупційний менеджмент в організації

"Альманах районних рад": МАНГУШСЬКА РАЙОННА РАДА

05 ноября 2020 года, 15:45

МАНГУШСЬКА РАЙОННА РАДА



Історична довідка

Мангушський район має багате історичне минуле. Історія виникнення Мангушського  району пов'язана з переселенням греків з Криму в Приазов'я. На новому місці вони поспіхом побудували із саману 40 хатинок, у яких мешкало близько 200 осіб. Переселенцям довелось орати цілину, розводити худобу. Господарство було майже натуральним. Переселенці отримали право вільної ловлі риби в морі, звільнювались від сплати податків на 10 років, від військової повинності, мали свій суд, поліцію.

Греки принесли з собою і назви тих поселень, звідки вони прийшли: Урзуф, Ялта. Вихідці з кримського села Мангуп заснували теперішній Мангуш, який у 1780 році став селом. В 1874 році він увійшов до створеного Маріупольського повіту.

28 січня 1938 року з Маріупольського району було виділено Мангушський район із центром в с.Мангуші, до складу якого увійшли Мангушська, Білосарайська, Мелекинська, Урзуфська, Ялтинська, Захарівська, Стародубівська сільські ради із загальною чисельністю населення 20 тисяч осіб.

У роки Другої світової війни більше 8 тис. мешканців району воювали на фронті. Загинули в боях - 906, померли в госпіталях - 257, пропали без вісті - 1216 осіб. Трьом воїнам-землякам присвоєно звання Героя Радянського Союзу: Безуху Михайлу Івановичу, уродженцю с. Білосарайська Коса, підполковнику Мурзі Іллі Митрофановичу, уродженцю с. Мангуш (його ім'я присвоєно Мангушській ЗОШ № 2 та вулиці, на якій він жив), Московченку Григорію Савелійовичу, уродженцю с. Стародубівка (його ім'ям названа Стародубівська сільська школа).

У 1946 році Мангуш став селищем Першотравневе, район було перейменовано у Першотравневий.

У 1963 році Першотравневий район було об'єднано з Володарським районом. Створено новий район з райцентром в селищі Володарське.

8 грудня 1966 року знову створений Першотравневий район шляхом розукрупнення Володарського району.

У 1967 році селище Першотравневе віднесено до селищ міського типу.

У березні 1995 року за підсумками місцевого референдуму смт Першотравневе повернуто історичну назву Мангуш.

27 листопада 2015 року районною радою прийнято рішення про перейменування району на Мангушський.

Мангушський район – це курортна перлина Донбасу і всієї України. На півдні район омивається водами Азовського моря. На узбережжі моря розташовані 3 населених пункти, віднесені до курортних - с. Урзуф, с. Мелекіне, смт. Ялта, а також села Бабах-Тарама, Юр’ївка та Білосарайська Коса. В межах району знаходиться 56 км берегу моря з унікальними мілководними піщаними пляжами. Рекреаційний потенціал відповідає найвищим світовим стандартам: тепле мілководне море, комфортні ракушечно-піщані пляжі, сприятливі кліматичні умови (велика кількість ясних днів). Вздовж узбережжя Азовського моря в межах району розташовано більше двохсот оздоровчих установ, що займають прибережну смугу шириною 200 - 800 метрів. Також в районі розташовані ряд ландшафтних парків - пам’яток природи, які являються важливою складовою екологічної мережі Донеччини.

 

Діяльність районної ради. Сьогодення.

1.jpg


Місцеве самоврядування здійснюється на принципах народовладдя, законності, гласності, поєднання місцевих і державних інтересів, виборності, правової, організаційної та фінансової самостійності в межах повноважень, державної підтримки і гарантій, судового захисту прав місцевого самоврядування.

В жовтні 2015 року пройшли чергові місцеві вибори. До складу районної ради 7 скликання було обрано 34 депутати: 13 представників  від політичної партії «Опозиційний блок», 10 представників від політичної партії «Наш край»,7 представників від партії "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ", 3 представники від партії «ВО «Батьківщина» та 2 представники від Аграрної партії України.


Головою Мангушської районної ради обрано Топузова Володимира Георгійовича.



2.jpg

У складі виконавчого апарату районної ради працює 7 посадових осіб місцевого самоврядування, які займаються підготовкою та організацією роботи депутатів в раді, пленарних засідань ради, засідань постійних комісій та іншим. Виконавчий апарат будує свою роботу на принципах законності і гласності, колегіальності і плановості, об'єднання місцевих і державних інтересів.

Важливою складовою роботи районної ради є діяльність постійних комісій районної ради, які згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органами ради, створеними для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради.

В районній раді створено та працюють п’ять постійних комісій:

- з питань планування бюджету, фінансування, розвитку малого і середнього бізнесу, соціально-економічного розвитку;

- з питань житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту, зв'язку, паливно-енергетичних ресурсів, розвитку курортної зони узбережжя Азовського моря та екології; 

- з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку охорони прав, свобод і законних інтересів громадян і адміністративно–територіального устрою;

-  з питань освіти, охорони здоров'я, молодіжної політики, культури, спорту, соціального захисту населення;

- з питань агропромислового комплексу, переробної промисловості, соціальному розвитку села та регулювання земельних відносин.


3.jpg













4.jpg

Діяльність районної ради направлена на вирішення питань соціально-економічного розвитку району, благоустрою населених пунктів, удосконалення структури управління, підтримки економічного і соціального розвитку сіл, селищ, надання практичної і методичної допомоги органам місцевого самоврядування на місцях, вивчення, поширення і впровадження передового досвіду роботи, підвищення рівня активності місцевого населення.

5.jpg

Депутатська діяльність

Депутатська діяльність - особлива ділянка роботи, завдяки який здійснюється постійний зв'язок районної ради з виборцями. Депутати районної ради допомагають вирішувати проблемні питання територій, приймають активну участь у засіданнях сесій районної ради та, як представники громад, захищають інтереси своїх виборців, виконують їх доручення в межах повноважень.

Пильну увагу в поточному скликанні депутати приділяли прийняттю районних програм. Депутатським корпусом районної ради прийнято Програми економічного і соціального розвитку району, цільові програми, передусім щодо подальшого розвитку освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення,  бюджетів району, розроблено механізми контролю реалізації даних програм, звітність про хід їх виконання на сесіях районної ради, на нарадах за участю сільських  голів, депутатів районної ради, керівників підприємств, установ та представників громадських організацій району.

Кожна з прийнятих програм дає можливість депутатам відстежувати розвиток різних напрямків життєдіяльності району і виділяти кошти для виконання заходів програм. У рамках реалізації Програми вирішувалися питання підтримки, функціонування та покращення матеріально-технічного стану закладів освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту. Проведено роботу щодо інвестиційної діяльності та розвитку інфраструктури району, соціального захисту населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб, підтримки та захисту дітей і молоді.

6.jpg

Депутатська діяльність не обмежується тільки прийняттям рішень. Депутат - не тільки посередник між своєю громадою і вищою владою, він повинен мати авторитет, бути прикладом наслідування для своїх виборців. Його місія - залучати звичайних жителів громади, молодь до управління, впливати на життя своєї малої батьківщини, проявляти ініціативу, бути не байдужим до того, що в ній відбувається. З цією метою Мангушська районна рада ініціювала і провела ряд заходів щодо активізації громад. Другий рік підряд проводиться конкурс серед жителів громад в 4 номінаціях і двох категоріях: на кращий твір-есе «Справжній обранець народу – який він?», на кращий слоган «Наказ депутату місцевої ради», кращий малюнок, фото «Моя громада», відеофільм «Зробимо нашу малу Батьківщину краще».

Завдяки активній життєвій позиції, робота деяких депутатів районної ради не обмежувалося тільки пленарними засіданнями і засіданнями постійних комісій. Вони активно і постійно вирішували питання, як приватної, конкретної особи, так і стосуються певного контингенту громадян і організацій. Це такі депутати: Караберов Володимир Ілліч, Цибалов Вадим В’ячеславович, Воробйов Олексій Васильович, Аврамов Віталій Сидорович, Романченко Сергій Володимирович, Сніцарєв Олександр Іванович, Демиденко Леонід Васильович, Добровільний Валерій Олексійович, Сафошин Андрій Михайлович, Троян Валерій Петрович.

Від Мангушської районної ради прийнято і направлено ряд звернень до Президента України, Кабінету Міністрів і Верховної Ради України, народному депутату України Дмитру Лубінцю, які одноголосно підтримані на сесіях депутатським корпусом, зокрема щодо:

- недопущення відміни мораторію на продаж сільськогосподарської землі;

- звернення депутатів Житомирської районної ради  до Верховної Ради України про ініціювання прийняття Закону України «Про місцеві референдуми»;

- підвищення соціального захисту учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Також районною радою від імені депутатського корпусу спрямовані пропозиції по врегулюванню бюджетного законодавства України.

Пріоритетні напрямки діяльності ради

Агропромисловий комплекс є основним сектором економіки району. Сільське господарство району представлено 87 підприємствами, з яких 63 фермерських господарства. Пріоритетний напрямок сільського господарства району - зернове господарство.

На території району діє  підприємство харчової промисловості - ТОВ “Форіца”, яке виробляє ковбасні вироби. Крім того, харчову продукцію виробляють ПП «Джеломанов К.М.» (кондитерські вироби), ПАТ “Агропереробка” (олія соняшникова нерафінована), ТОВ «Сатурн» (хлібобулочні та кулінарні вироби), приватний підприємець Глушич В.В. (хліб та кондитерські вироби) та інші.

Безпосередня близькість до великого промислового центру Донбасу – міста Маріуполь, визначила розвиненість транспортної інфраструктури. Усі 26 населених пунктів району зв’язані автодорогами з твердим покриттям. По території району проходить автомагістраль державного значення: Одеса – Мелітополь – Новоазовськ. Протяжність  автомобільних доріг з твердим покриттям складає: дороги державного значення - 31 км, обласного значення – 202 км,  дороги районної  комунальної власності - 332,5 км.

Мангушський район має мережу закладів освіти І-ІІІ рівнів, яка в достатній мірі відповідає попиту населення. У районі працює 23 заклади освіти, із них 13 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів та одна школа І-ІІ ступенів, в яких навчається 2123 учня (в тому числі 138 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб), створено 3 класи з інклюзивним навчанням, в яких навчаються 5 дітей з особливими освітніми потребами. В районі функціонує 8 дошкільних навчальних закладів, з яких 7 україномовних.

Мангушський район продовжує реформування системи охорони здоров’я. В 2012 році створено комунальний заклад «Мангушський центр первинної медико-санітарної допомоги», в структурі якого 6 амбулаторій, 7 ФАПів,  8 ФП.

На підставі рішення Мангушської районної ради від 28.03.2018 року №7/28-485 «Про припинення здійснення діяльності шляхом перетворення комунального закладу «Мангушський центр первинної медико-санітарної допомоги» в комунальне некомерційне підприємство «Мангушський центр первинної медико-санітарної допомоги» комунальний заклад був перетворений у комунальне некомерційне підприємство.

З Національною службою здоров’я України 15 серпня 2018 року підписано договір на фінансування з КНП «Мангушський ЦПМСД», яке було розпочато з 01 жовтня 2018 року, 27 березня 2020 року підписано договір на фінансування з КНП «Мангушська ЦРЛ».

В структурі Мангушській ЦРЛ – 5 відділень (інфекційне відділення - 15 ліжок для дорослих і 25  ліжок для дітей; хірургічне відділення - 20 ліжок; гінекологічне відділення - 20 ліжок; терапевтичне відділення - 20 ліжок; неврологічне відділення – 20 ліжок), спеціалізовані кабінети поліклініки, де ведеться прийом за 10 спеціальностями та консультативна поліклініка.

Ведеться прийом за спеціальностями: офтальмологія, дерматовенерологія, травматологія, акушерство та гінекологія, педіатрія, терапія, функціональна діагностика, кардіологія, ендокринологія, хірургія, кабінет «Довіра», ендоскопія, клінічна та біохімічна лабораторії, кабінети фізіотерапії та масажу.

В 2020 році в селі Мелекіне відкрито нову сучасну амбулаторію. Медустанова розпочала роботу в рамках реалізації програми, яка спрямована на розвиток системи охорони здоров'я в сільській місцевості. Всього сума інвестицій склала 5 млн. грн, з яких 300 тис. грн виділено з районного бюджету та 530 тис. грн з сільського бюджету.

Особлива увага в районі приділяється фізичній культурі та спорту, а саме збереженню здоров’я людей, залученню широких верст населення до системних фізкультурно-оздоровчих занять, створенню необхідних умов для підвищення спортивної майстерності. На території району функціонують: 9 спортивних залів в загальноосвітніх школах, 49 спортивних майданчиків, з них 8 міні-футбольних полів, 9 футбольних полів, 13 гімнастичних містечок та стадіон «Колос».

2 грудня 2016 року відбулися перші спортивні змагання серед співробітників та депутатів сільських і селищних рад району «Ігри патріотів», в яких взяла участь команда Мангушської районної ради. Переможцем ігор стала команда Камишеватської сільської ради (голова Берднік Є.В.).

Також у 2016 році в Слов'янську вперше проходила обласна Спартакіада серед депутатів районних, сільських, селищних рад за видами спорту: футбол, волейбол, шашки, шахи, теніс. Команда Мангушського району зайняла в обласному фіналі зайняла загальнокомандне 2 місце.

7.jpg

Основною метою роботи закладів культури району є створення сприятливих умов для  розвитку та активної участі громадян у мистецькій та аматорській творчості, забезпечення доступу населення до культурних надбань і послуг; створення позитивного іміджу району; здійснення заходів з соціального захисту працівників галузі; формування партнерських стосунків закладів культури з установами, громадськими організаціями; відродження та розвиток українських народних традицій та обрядів, а також культурних традицій інших народів; співпраця з іншими закладами, творчими організаціями.

На території району розташовано 22 пам'ятники історії і культури, які знаходяться на державному обліку, 12 пам'ятників історії місцевого значення, 384 пам'ятника археології.

Велика увага районною радою приділяється патріотичному вихованню молоді. Депутати районної ради беруть участь у багатьох заходах, патріотичних акціях: пленумах ветеранів війни і праці, в урочистих заходах з нагоди державних і професійних свят, «Параді вишиванок», волонтерських акціях, авто і велопробігах. Цим район ще раз доказує, що Україна єдина, а українці - вільні, незалежні і непереможні.

8.jpg


9.jpg

За підтримки Міністерства молоді та спорту України, Донецької ОДА і керівництва Мангушського району, з ініціативи народного депутата Дмитра Лубінця громадська організація «Дієві зміни» щорічно проводить в селі Урзуф Всеукраїнський молодіжний форум «Схід-Захід: міжрегіональне партнерство». Головна мета - продовжити налагодження співпраці молодих лідерів, громадських діячів, представників органів місцевого самоврядування та влади з східних і західних регіонів країни для розробки і реалізації нових можливостей співпраці у форматі «Схід і Захід разом», а також залучення відпочиваючих на узбережжі Азовського моря в курортні села.

10.jpg


11.jpg

За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально – економічного розвитку окремих територій у 2019 році було реалізовано 8 проектів на суму 4947,0 тис. грн., у тому числі 4089,8 тис. грн. за рахунок коштів субвенції з державного бюджету та 889,2 тис. грн. за рахунок коштів районного бюджету, а саме проекти: «Капітальний ремонт мереж зовнішнього освітлення вул. Центральна, вул. Азовської флотилії с. Покровське, Мангушського району, Донецької області»; «Капітальний ремонт будівлі Ялтинської ЗОШ №1, вул. Центральна, 11, смт. Ялта, Мангушський район, Донецька область»; «Капітальний ремонт будівлі Ялтинської ЗОШ №2, вул. Гагаріна, 1, смт. Ялта, Мангушський район, Донецька область»; «Капітальний ремонт будівлі Мелекінської ЗОШ, вул. Гагаріна, 78, с. Мелекіне, Мангушський район, Донецька область»; «Капітальний ремонт будівлі Урзуфської ЗОШ, вул. Шкільна,7, с. Урзуф, Мангушський район, Донецької області»; «Зовнішнє освітлення с. Комишувате Мангушського району Донецької області. Нове будівництво»; «Зовнішнє освітлення с. Українка Мангушського району Донецької області. Нове будівництво»; «Зовнішнє освітлення с. Дем’янівка Мангушського району Донецької області. Нове будівництво». У Мангушському районі планується впровадження 5 проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України Європейського інвестиційного банку. По п’яти проектам вже підписані п’ятистороння, чотирьохстороння та трьохстороння Угоди про передачу коштів позики та додаткові угоди. Це проекти: "Капітальний ремонт, термомодернізація будівлі Урзуфської амбулаторії загальної практики - сімейної медицини КЗ "Мангушський Центр первинної медико-санітарної допомоги" (коригування)", “Капітальний ремонт будівлі за адресою: смт. Мангуш, вул.Поштова, 22 для медичних працівників – переселенців”, “Капітальний ремонт, термомодернізація будівлі Мангушської амбулаторії КЗ “Мангушський Центр первинної медико-санітарної допомоги” за адресою: вул. Поштова, 22 смт. Мангуш”, "Капітальний ремонт термомодернізація будівлі ДНЗ № 5 "Ластівка" с. Камишувате, Мангушського району(коригування)", "Капітальний ремонт будівлі Мангушської загальноосвітньої школи I-III ст. №2 за адресою: вул. Мурзи, 8 в смт. Мангуш Мангушського району Донецької області (коригування)". Про всім проектам проведені тендерні процедури, укладено договори на виконання будівельних робіт та технічного нагляду. По проекту бенефіціара відділу освіти райдержадміністрації та одного проекту КНП «Мангушський ЦПМСД» отримано погодження Європейського банку по результатам закупівель та технічного нагляду для початку будівельних робіт.



Визначні особистості району

Головним потенціалом розвитку району є його люди. Серед визначних особистостей району:

Аврамов Іван Юрійович. Народився 16 березня 1949 року у с. Урзуф. Видатний  журналіст України, член національної спілки журналістів України, лауреат журналістських конкурсів, член Київського  міського товариства греків ім. К. Іпсіланті, головний редактор газети «Елпідія», автор  книг  «Син  Аркотоса», «Дикий пляж», «Дорослі ігри», «Гру починає покійник», «Помилка Перікла». Прозаїк, публіцист, перекладач.

Возіанов Олександр Федорович (1938 - 2018). Народився 2 жовтня 1938 року у м. Мелітополь Запорізької області. Академік  Національної  академії наук України, президент Академії медичних наук України, Герой України. Автор  600 наукових праць, у т.ч. 45 монографій і 15 відкриттів.  Він належить  до наукової школи засновника української урології академіка А.А. Чайки, ним  написано та видано: посібник для навчальних закладів «Урологія», «Функціональні  методи». З 1983 року - голова українського  урологічного суспільства. З 1993 року - член  міжнародної європейської і американської урологічних спілок.

Попов Іван Василійович. Народився 27 серпня 1934 р. в с. Мангуш Донецької області. Полковник збройних сил, кадровий офіцер. Герой Сирії. Виконував інтернаціональний обов'язок на острові Куба, в Сирійській арабській республіці нагороджений медаллю Героя Сирійської арабської республіки, орденом «Жовтневої війни» Урядом СРСР, нагороджений орденом Червоного Прапора, орденом Червоної Зірки. Його ім'я присвоєно Мангушській ЗОШ № 1.

Мурза Ілля Митрофанович (1904-1983 гг.). Герой Радянського союзу, народився 1 серпня 1904 року в с. Мангуш Донецької області в селянській грецькій родині. Батьківщина гідно відзначила заслуги Іллі Митрофановича Мурзи. Крім Зірки Героя Радянського Союзу він нагороджений орденами Леніна, Жовтневої революції, двома орденами Червоного Прапора, орденами Вітчизняної війни I ступеня, Червоної Зірки, медалями. Іменем І.М.Мурзи названо одну з вулиць в місті Смалько Воронезької області. На батьківщині Героя, в с. Мангуш, його ім'ям також названа одна з вулиць та  Мангушська загальноосвітня школа № 2, в якій він колись навчався.

Іван Павлович Красозов народився в с. Мангуш  в селянській родині 20 лютого 1910 року. У 1937 році І.П. Красозов закінчив Дніпропетровський гірничий інститут, працював до 1941 року помічником і головним інженером шахти №1 «Червона зірка» тресту Чистяковантрацит, з липня 1947 року головним інженером комбінату «Сталінвугілля». Під його керівництвом проводились випробування першого зразка комбайна «Донбас».



Децентралізація і майбутнє району

12.jpg

В районі триває процес реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади. Відповідно до перспективного плану формування територій громад Донецької області, затвердженого розпорядженням КМУ від 6 травня 2020 року № 540, на території району створено Мангушську селищну територіальну громаду, до складу якої входять наступні ради: Мангушська і Ялтинська селищні, Комишуватська, Мелекінська, Стародубівська і Урзуфська сільські.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, Мангушський район увійде до укрупненого Маріупольського району.


 


Прес-служба