Пресс-центрНовости"Альманах районних рад": КОСТЯНТИНІВСЬКА РАЙО...
Новости

11.04.2024, 06:40

Проводиться XVІІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "МОЇ ПРАВА-2024"

Другие новости

06.04.2024, 07:15

Публічні консультації

26.03.2024, 14:15

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат переселенцям

13.03.2024, 11:35

Про онлайн курс « Декларуйся»

26.02.2024, 15:15

Тренінг на тему: TONE FROM THE TOP: ефективний антикорупційний менеджмент в організації

"Альманах районних рад": КОСТЯНТИНІВСЬКА РАЙОННА РАДА

10 августа 2020 года, 10:15

КОСТЯНТИНІВСЬКА РАЙОННА РАДА

 

 ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

 Костянтинівський район розташований в північній частині Донецької області. Адміністративний центр району – м. Костянтинівка.

Площа – 117,2 тис. га (4,4% території області), із них: господарської території – 112,1 тис.га; земельного запасу – 3,3 тис.га; земельного державного запасу – 2,6 тис.га; землі садових кооперативів – 1,3 тис.га; під населеними пунктами – 5,2 тис.га.

Населення – 19,6 тис.осіб, населених пунктів – 60, сільських рад – 12. З 2017 року Іллінівська сільська рада (ОТГ) – об’єднала 9 сільських рад.

Територію району пересікають автотраси державного значення – Слов’янськ – Донецьк — Маріуполь, територіального – Покровськ – Бахмут – Костянтинівка — Торецьк; залізниця, яка здійснює перевезення більше, ніж на 600 адрес країн близького та далекого зарубіжжя.

Розвинута гідрологічна мережа району. Його територію з південного сходу на північний захід перетинає річка Кривий Торець, яка відноситься до басейну річки Сіверський Донець. Площа водостоку — 1,6 тис. га. На землях району ведуться розробки корисних копалин – вогнетривких глин та піску.

На території району знаходиться регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик», який утворений на площі 2,9 тис. га по обидва береги Клебан-Бицького водосховища та території с. Білокузьминівка і с-ща Стінки. Ландшафтний парк є природно-охоронним рекреаційним підприємством місцевого значення. 7 відділень парку розташовані на території Костянтинівського та Артемівського районів. Регіональний ландшафтний парк  є дуже привабливим місцем для відпочинку та екологічного туризму.

5.jpg

Зацікавлення викликає геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Клебан-Бицьке оголення», яка має площу60 га(утворена відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР від 14.10.1975р.) Її головна особливість – вихід на поверхню стародавніх гірських порід, які утворилися на прибережних ділянках стародавнього Пермського моря.

На північному сході Костянтинівського району, біля селища Олексієво-Дружківка, на землях Кіндратівської сільської ради розташована одна з головних геологічних пам’яток природи загальнодержавного значення «Дружківські скам’янілі дерева».

 

 РЕТРОСПЕКТИВА ФОРМУВАННЯ РАЙОННОЇ РАДИ

 Костянтинівський район утворений відповідно до постанови ВУ ЦВК від 7 березня 1923 року “Об административном делении Донецкой губернии» в складі Бахмутського округу.

Тоді ж у новому районі відбулися вибори органу влади Костянтинівського райвиконкому, який знаходився в безпосередньому підпорядкуванні Бахмутського, а з серпня 1924р. – Артемівського окрвиконкому.

З 15 вересня 1930 року окружні виконкоми були скасовані. Артемівський окрвиконком припинив свою діяльність, а Костянтинівський райвиконком переданий у підпорядкування центру.

Постановою ВУ ЦВК та РНК УРСР від 4 квітня 1932р. селище міського типу Костянтинівка віднесено до категорії міст обласного підпорядкування. Цією ж постановою Костянтинівський район був розформований, а райвиконком — ліквідований.

Територія колишнього Костянтинівського району була приєднана до Костянтинівської міської ради.

У 1939 р. в складі Сталінської області знову організовано Костянтинівський район. Було створено орган влади — Костянтинівський райвиконком, який після проведення в грудні 1939р. перших виборів в місцеві органи влади на основі нової Конституції УРСР, прийнятої 30 січня 1937р., став називатися Виконавчим Комітетом Костянтинівської районної Ради народних депутатів трудящих.

.jpg

На землях Костянтинівського району розміщалося 33 колгоспи, 7 радгоспів та 7 підсобних господарств. Основним їх напрямком було вирощування зернових культур і тваринництво. Впроваджувалось і набирало силу овочівництво і садівництво. Розвивалась матеріально-технічна база.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962р. і рішенням Донецького облвиконкому від 8 січня 1963р. у зв’язку з укрупненням сільських районів Костянтинівський район був ліквідований, а його територія ввійшла до складу Артемівського району.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965р. в складі Донецької області знову організований Костянтинівський район.

28 січня 1965р. відбулося перше засідання виконкому.

у 1970-1980 роки сільськогосподарські підприємства району досягли найбільшого підйому. За цей період район шість разів був переможцем республіканського змагання по вирощуванню овочів.

Високі показники були досягнуті завдяки трудівникам радгоспів «Берестовий», «Микитівський», «Хімік», «Червона зірка», «Дружківський».

У галузі зернових культур найбільш високих врожаїв досягли колгоспи ім.ХХ з’їзду КПРС, ім.Леніна, ім. Дімітрова та «Широкий шлях».

У сфері тваринництва – радгосп «Костянтинівський» та племінне господарство «Червона зірка».

В 1995 році районну раду народних депутатів трудящих реорганізовано у районну раду.

 

 НАПРЯМКИ ТА ПРІОРІТЕТИ ДІЯЛЬНОСТІ РАДИ

 Костянтинівська районна рада VІI скликання – це гармонійний сплав людей принципових, з високою професійною підготовкою, активною громадською позицією. Хоча депутатському корпусу випало працювати в умовах як політичної, так і економічної нестабільності в державі, можна впевнено констатувати: районна рада працює як цілісний системний механізм. Депутати, виконавчий апарат районної ради розв`язують нагальні проблеми, що турбують жителів району, розробляють цільові Програми, що визначають основні напрямки подальшого розвитку району, функціонують  як єдина команда однодумців, колег, партнерів, друзів на чолі з  принциповим керівником, головою районної ради Оносовим Олександром Леонідовичем та беззмінним, енергійним, творчим заступником районної ради  Степаненко Ларисою Миколаївною.

1..jpg2..jpg



Діяльність Костянтинівської районної ради спрямовується на забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку району, розвитку інфраструктурних напрямків, ефективного використання наявних природних, трудових та фінансових ресурсів, вирішення актуальних проблем життєдіяльності району, поліпшення соціального захисту населення тощо.

Депутатським корпусом районної ради прийнято Програми економічного і соціального розвитку району, цільові програми і передусім, що стосувалися подальшого розвитку освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення,  бюджетів району, розроблено механізми контролю реалізації даних програм, звітність про хід їх виконання на сесіях районної ради, на нарадах за участю сільських  голів, депутатів районної ради, керівників підприємств, установ та представників громадських організацій району.

Впродовж багатьох років район займав перше місце серед районів області по показникам оцінки соціально-економічного розвитку районів Донецької області. 

Одним з показників відкритості роботи органів місцевого самоврядування є доступність інформації про бюджетні кошти. В районі запроваджено програму «Відкритий бюджет», і будь-який житель громади на сайті може отримати найдетальнішу і актуальну інформацію про виконання бюджету і напрямах витрачання коштів.

Базовою галуззю економіки Костянтинівського району є сільське господарство.  

На даний час агропромисловий комплекс району представлений 97 підприємствами, з  них  2 підприємства переробної галузі, 30 сільгосппідприємств, 65 фермерських господарств. У користуванні сільгосппідприємств знаходиться 54,1 тис. га сільгоспугідь, в тому числі ріллі - 52,8 тис.га.

Після реформування аграрного сектору у 1998-2000 роках понад  15,8 тис.га ріллі знаходиться в самостійній обробці у власників  земельних паїв. Агропромисловий комплекс є пріоритетною галуззю економіки району, яка значною мірою впливає  на його соціально-економічний розвиток,  адже задіяна значна частина сільського населення.

Всі суб’єкти  господарювання  (сільгосппідприємства та фермерські господарства) займаються  вирощуванням продукції рослинництва, в тому числі   овочів відкритого ґрунту та  картоплі (СТОВ «Імпульс»),  овочів закритого ґрунту (ТОВ «Перспектива»), інтенсивним садівництвом  (ТОВ «Сади Донбасу»),  вирощуванням грибів (ПП «Андрєєв»). Виробництвом продукції тваринництва в районі займаються 6 підприємств, в тому числі одне фермерське господарство: молочне скотарство (ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат»), свинарство (ПрАТ «АПК - ІНВЕСТ», ТОВ «Артема-9», СФГ «Артем»),  птахівництво (ПП «САФ «Єлізавета», ТОВ «Щербинівська птахофабрика»).

 У 2012 році   ПрАТ «АПК  - ІНВЕСТ» побудовано та введено в дію на території Новополтавської сільської ради тваринницький  комплекс по відгодівлі свиней  на 50 тис. голів.

 ПСАФ «Єлізавета» за рахунок власних інвестицій проведено реконструкцію придбаного на території Правдівської сільської ради тваринницького приміщення, завезено понад 20 тис. голів курей та з 4 кварталу 2016 року розпочато виробництво  яєць.  Створено  нові робочі місця.

  За останні 5 років найбільші обсяги виробництва валової продукції  сільського господарства спостерігалися в 2016 році  - 380,5 млн. грн. (110,3% до рівня 2015 року), в 2017 році 385,9 млн. грн.

  У 2016 році  в районі вперше виробництво зерна склало 100,8 тис. тонн при врожайності 32,8 ц/га, виробництво  м’яса - 13,1 тис. тонн, з яких 98% - обсяги  виробництва м’яса свиней  в  ПрАТ «АПК ІНВЕСТ». Найбільший валовий збір  соняшнику в 2015 році  - 30,3 тис. тонн.

 На жаль, через проведення на території Луганської та Донецької областей антитерористичної операції підприємства, що займаються вирощуванням овочів та картоплі, втратили  значну кількість ринків збуту продукції, що спричинило значне скорочення площ вирощування.

Кожен рік сільгосппідприємства та фермерські господарства закуповують понад 20 одиниць сучасної сільськогосподарської техніки  вітчизняного та іноземного виробництва.   

   У переробній галузі району здійснюють виробничу діяльність ПрАТ «Український бекон» - виробництво  м’ясних напівфабрикатів, ТОВ «Константа - ФІД»  - виробництво комбікормів.

   1 березня 2018 року на території с. Іванопілля  відбулося введення в дію виробничих потужностей з виробництва сиру – реалізація бізнес-проекту «Започаткування та збільшення виробництва твердих, м’яких та розсільних сирів з козячого та коров’ячого молока» по програмі «Український донецький куркуль». Ініціатором проекту був ФОП Сергій Миколайович Свириденко, який, крім того, став переможцем конкурсного відбору  бізнес-проектів у 2017 році.     У 2018 році підприємство об’єднання громадян «СОНЯЧНЕ СВІТЛО» (Громадська організація «Рух інвалідів «Впевнені серця») з бізнес–проектом «Вирощування суниці садової у теплицях на гідропоніці протягом року» стало переможцем конкурсного відбору по програмі «Український донецький куркуль». Підприємство отримало з обласного та районного бюджету 497,3 тис. грн. фінансової підтримки на реалізацію проекту.  

 Особливої уваги потребують громадяни похилого віку, інваліди, одинокі люди. З метою максимального наближення послуг Пенсійного фонду до місць проживання громадян на території району створено 2 дистанційних робочих місця (агентські пункти в Новодмитрівській та Торській  сільських радах) та 7 віртуальних робочих  місць для надання послуг з пенсійного забезпечення у дистанційному  режимі.  Для підтримки народжуваності в Костянтинівському районі  прийнято Програму, яка фінансується з місцевого бюджету і за рахунок якої були придбані речі першої необхідності по догляду за дитиною та сформовані «кошики малюка».

Здійснюється соціальна підтримка сімей вимушених переселенців.  Від Благодійного Фонду “Карітас Краматорськ” та міжнародної організації CRS внутрішньо переміщеними особами  отримано грантів на підтримку приватного сільського господарства на суму 358 тис.грн. (всього охоплено 33 сім’ї), а  від Норвезької ради у справах біженців (NRC)  - на суму 194,35тис. грн. (всього охоплено 9 сімей).

На території району функціонує Дитячий будинок сімейного типу, в якому виховується 9 дітей.

Важливим показником якості життя є рівень медичного обслуговування населення та створення умов для його надання. В районі утворено Комунальне некомерційне підприємство Костянтинівської районної ради Донецької області «Костянтинівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».

Мешканці району реалізують своє право на вибір лікаря. З 01.08.2018 у Центрі по вихідним і святковим дням функціонує черговий кабінет. Населення Костянтинівського району залучено до Програми «Доступні ліки».

 3.jpg

ВИЗНАЧНІ ОСОБИСТОСТІ РАЙОНУ

Славу Костянтинівського району складають хлібороби, трударі полів та ферм, представники інтелігенції, творчих спілок, аматори сцени. Пошани заслуговують і багато інших працелюбних, творчих, непересічних особистостей, які щодня плідно трудяться задля розвитку і процвітання нашого рідного краю.

 Високе звання Почесного громадянина Костянтинівського району присвоєно 43 громадянам. Серед них знатні землероби, керівники підприємств та вчителі, які  зробили значний внесок в розвиток і процвітання Костянтинівського району.

Афанасьєв Георгій Омельянович - голова Костянтинівського райвиконкому (1939 - 1940);

Байгуш Юрій Григорович - голова колгоспу ім. ХХІІ з'їзду КПРС (1979- 2000); Катеринівський сільський голова (2007-2010).

Беленець Володимир Іванович - голова Костянтинівського райвиконкому, голова Костянтинівської райдержадміністрації ( 1988-1991, 2002-2012), депутат Костянтинівської районної ради;

Борисов Володимир Васильович - голова колгоспу ім. Леніна, СТОВ «Світанок»; (1979 – 2015).

Бризгалов Михайло Васильович - голова Костянтинівського райвиконкому (1954 -1962); Орден Леніна; Червоного Прапора; Вітчизняної війни 1 ст.; медаль за Перемогу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945рр.

Бударев Павло Савелійович – голова колгоспу «Дружба»(1989-2003),   депутат Костянтинівської районної ради.

Вєтров Олександр Григорович - головний агроном радгоспу «Берестовий», (1977 – 2003); «Заслужений працівник сільського господарства»;

Герасименко Надія Іванівна - головна медична сестра Катеринівської дільничної лікарні;

Гнап Василь Петрович - полковник МВС України, завідувач відділом соціально-економічного розвитку Костянтинівської райдержадміністрації;

Гончаренко Євген Андрійович - голова колгоспу ім. ХХІІ з'їзду КПРС;  

Гордієвський Олександр Васильович – голова колгоспу «Прапор Леніна», «ХХ з'їзду КПРС, СТОВ «Іванопільське»; (1973- 2013).

Гридасов Дмитро Матвійович - голова Донецького облвиконкому, секретар Костянтинівського РК ЛКСМУ і секретар РК КП України(1939р.- 1947);

Калініченко Данило Зиновійович - голова колгоспу «Заповіти Ілліча».  

Кириченко Василь Михайлович - заступник голови Костянтинівського райвиконкому;

Козаченко Клавдія Корніївна - головний зоотехнік колгоспу «Червоний партизан», Миколаївський сільський голова (1994 - 2006);

Колесніков Борис Вікторович - голова Донецької обласної ради (2001- 2006); Народний депутат України.

Коломоєць Матрона Олексіївна -  бригадир-овочівник радгоспу «Берестовий»; Орден Леніна; Герой Соціалістичної Праці.

Комар Микола Степанович - перший секретар Костянтинівського РК КПУ (1988-2006). Народний депутат України.

Кравченко Володимир Іванович - бригадир молочно-товарної ферми, головний зоотехнік, завідуючий молочно-товарної ферми колгоспу «Заповіти Ілліча»;

Куликова Катерина Григорівна -1-й секретар Костянтинівського РК КП України (1965-1973),  Орден Леніна; Орден Леніна і Золота Зірка Героя Соціалістичної Праці; Орден Трудового Червоного Прапора;

Кюрджиєв Сосо Полікарпович - директор сільськогосподарської приватної агрофірми «Єлізавета»;

Кірєєва Роза Стефанівна - заступник директора Білокузьминівської ЗОШ І-ІІІ ст. «Відмінник освіти України»;

Кубан Євгенія Михайлівна - Новоартемівський сільський  голова ( 1993-1996, 2009-2015), «Мати-героїня»;

Манойло Федір Нестерович - комбайнер колгоспу «ім. Димитрова», Почесний  хлібороб району;

Маслов Євген Васильович – голова колгоспу «ім. Димитрова» КСП «Союз». (1972 – 2005) Полтавський сільський голова;

Місюра Іван Ілліч  - голова райкому профспілки працівників агропромислового комплексу (1976 - 2012).

Носовський Іван Іванович - 1-й секретар Костянтинівського РК КПУ (1952р.- 1962).;

Перевозник Віктор Федорович - директор Новодмитрівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст, генерал-хорунжий українського козацтва;

Перухіна Антоніна Євдокимівна - ланкова радгоспу № 9 ім. Артема, Герой  Соціалістичної Праці;

Поляцьковий Анатолій Миколайович - керівник СТОВ «Злагода», депутат Костянтинівської районної ради;

Поправка Тетяна Борисівна - голова Костянтинівської районної ради ( 1992-1994, 2001- 2010), Кавалер Ордена княгині Ольги III ступеня, депутат Костянтинівської районної ради;

Резніченко Тамара Петрівна - голова районної організації ветеранів України ()2007 – наст. время), орден «Берегиня України»;

Северін Олександр Іванович -   голова райвиконкому (1974 – 1982).

Сімінченко Іван Антонович  - член НСЖУ з 1977 року, викладач Костянтинівського  сільгосптехнікуму.

Синельникова Алла Миколаївна - Зорянський сільський голова (1991-2010), Депутат Верховної Ради України X-XI скликань; орден Трудової Слави ІІІ-ІІ ступеня.

Сліпченко Любов Леонтіївна - директор Білокузьминівської ЗОШ І-ІІІ ст., відмінник освіти України;

Соболев Михайло Федорович - голова колгоспу «Червоний партизан»;

Сорокін Абрам Борисович - Герой Соціалістичної Праці, голова колгоспу «ім. ХХ з'їзду КПРС»(1950 -1974);

Тарасенко Олексій Герасимович - голова колгосп  «1 Травня» (1961-1994)

Федоренко Федір Трофимович - бригадир-овочівник радгоспу «Берестовий» (1957-1977), Герой соціалістичної праці.

Харлов Микола Дмитрович - провідний агрономом ТОВ «Бета - Агро - інвест»; кращий агроном району. Заслужений працівник сільського господарства України;

Шайнога Сергій Іванович - робітник радгоспу «Щербинівський». Учасник ІІ світової війни;

Штанько Олександр Андрійович - керівник КСП «Костянтинівський», ТОВ «Артема-9»(2002- 2020).

 7.jpg

ВИЗНАЧНІ КУЛЬТУРНІ ПОДІЇ

 Рішенням  районної  ради  від 24.02.2012 № УІ/10-211 затверджена районна програма «Культурна спадщина». Розширив свої межі Музей історії Костянтинівського району.  

Фестивалі української культури на території Костянтинівського району  - це концептуальні заходи, на яких кожен може не тільки відпочити, а й винести для себе багато інформації. Тут співають і танцюють, зустрічають друзів, заряджаються позитивною енергією, приймають гостей з інших міст та регіонів України..

Вже традиційним стало проведеня фестивалю української культури "Смолянський куліш" в с. Олександро - Калинове Іллінівської сільської ради на районному рівні. Громади сіл району активно беруть участь у святкуванні, представляють свої творчі колективи, торгівлю і виставки народно-прикладного мистецтва, парад вишиванок, спортивно -  козацьки розваги, подарунки і інше.

6.jpg






У 2017 році в  Костянтинівському районі був започаткован фестиваль української культури «Вільний степ», присвячений Дню державного прапора України та Дня незалежності. Щорічно подія такого масштабу збирає цінителів української культури з району і області, має різні теми і проходить в кілька етапів з різними локаціями.

У 2019 році район святкував 80-річний ювілей. 25 жовтня в селі Іванопілля пройшов святковий захід, присвячений саме цій знаменній даті. На початку заходу був презентований короткометражний фільм, в якому були продемонстровані досягнення та успіхи. В рамках святкування проведено районний конкурс «Обличчя року». Були відзначені Дипломами та цінними подарунками переможці конкурсу в номінаціях «Ровесник району», «Родина району», «Династія району» та «Спортивна слава району». Відбулася презентація книги «Одвічне хліборобське ремесло» - альманаху, присвяченого трударям землі та їх золотим рукам.  

Якщо до 75–річчя району (2014 р.) проводилася естафета «Від Дня села до Дня району», символ якої - рушник довжиною 12,5 метрів, шириною 45 см, то у 2019 році на святкуванні Дня району представлена карта Костянтинівського району, що була вишита в рамках естафети «Від ювілею до ювілею». Цілий рік карта подорожувала від громади до громади, аби кожна майстриня з 12-ти сільських рад нашого району, вишила межі та назву своїх сел, притаманними тільки їм кольорами й елементами орнаменту.

Всі експонати передано  до Музею історії.

 

Децентралізація: майбутнє району

  В рамках реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади в грудні 2016 року утворена Іллінівська сільська об’єднана територіальна громада  як результат добровільного волевиявлення мешканців  Іллінівської сільської ради, Катеринівської сільської ради, Полтавської сільської ради, Правдівської сільської ради, Зорянської сільської ради, Артемівської сільської ради, Тарасівської сільської ради, Олександро-Калинівської сільської ради та Новополтавської сільської ради.

Відповідно до перспективного плану формування територій громад Донецької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України
№ 540 від 06.05.2020, сім сільських рад ввійшли до Костянтинівської ОТГ, чотири сільські ради ввійшли до Дружківської ОТГ.

А Костянтинівський район увійде до складу нового Краматорського району.

4.jpg

Прес-служба